Sağlık

Bel kalınlığı diyabet ilişkisi

Bel kalınlığı diyabet ilişkisi

Bel çevresi 102 santimetreyi geçen erkekler ile 88 santimetreyi aşan kadınların şeker hastası olma riskleri yüksek.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilgün Güvener Demirağ, diyabet konusunda bilgi verdi.

Mutlaka baktırın
İnatçı şeker yüksekliğinin, şeker hastalığı ile ilgili bazı belirtilere yol açtığını ifade eden Demirağ, şöyle konuştu:

"Bu açıdan hastalık, sık aralıklarla idrara çıkma, aşırı susama, bulanık görme, halsizlik, bitkinlik, beklenmedik kilo kaybı, acıkma, mide bulantısı, adetten kesilme, kuru ve kaşıntılı deri, nefes kokusu, erkeklerde iktidarsızlık, yaraların geç iyileşmesi gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Herhangi bir hastada diyabet olup olmadığına mutlaka bakmak gerekir. Kilolu kişilerin sık aralıklarla açlık, tokluk şeker tahlilleri yapılmalı, 45 yaş itibariyle de 3 yılda bir Glikoz Tolerans Testi uygulanmalıdır."

Hızla artıyor
Şeker hastası sayısının giderek arttığını kaydeden Demirağ, "Dünyada 2000 yılında 151 milyon hasta varken, 2010 yılında bu sayının 221 milyon, 2020 de ise 300 milyonu geçmesi beklenmektedir" dedi.

Yayın tarihi: 15.04.2007
1593
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.