Sağlık

Bel ağrısı büyük sorun

Bel ağrısı büyük sorun

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 85'i, hayatlarında en az bir defa bel ağrısı yaşıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, bel ağrısının günümüzde çok yaygın olarak görüldüğünü ifade etti.

Bel ağrısının tıpta en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olduğuna dikkati çeken Güler, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 85'inin, hayatlarında en az bir defa bel ağrısı yaşadığını söyledi.

Ağrı tekrarlayabilir
Ani ortaya çıkan bel ağrısı vakalarının yüzde 80'e yakınının 2-4 hafta içinde tedaviye bağlı olarak iyileştiğini belirten Güler,

"Ancak bunların yaklaşık yüzde 40'ında hastalık tekrarlayabilir. Hastalığın tekrarlamaması için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır" dedi.

Aynı hareketin devamlı tekrarı, bel ağrısında risk faktörleri olduğuna işaret eden Güler, şöyle konuştu:

"Ağır kaldırmada cismin ağırlığı dışında kaldırmanın tekrarı da önemlidir. Bel ağrısının en sık görüldüğü grup arasında ağır beden faaliyeti ve uzun süreli ayakta durmayı gerektiren meslekler başta gelmektedir. İş yerinin uygun olmayan soğuk, cereyan, rutubet gibi fiziksel koşulları da bir risk faktörüdür."

İşini sevmeyenlerde sık görülüyor
Prof. Dr. Güler, bel ağrısının rastlanma oranının en yüksek olduğu spor dallarının jimnastik, futbol, halter, güreş ve kürek olduğunu kaydederek

Yayın tarihi: 16.04.2007
1999
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.