Sağlık

Bel ağrılarınızdan kurtulun

Bel ağrılarınızdan kurtulun

Erişkin insanların yüzde 80'inde görülen ve çok fazla ciddiye alınmayan bel ağrısı, şiddetli ya da uzun süreli olduğu zaman kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyerek, yaşam kalitelerini belirgin derecede düşürüyor.

Toplumda çok yaygın görülen bel ağrısı kaslar, bağlar gibi yumuşak dokuların zorlanması gibi basit ve geçici nedenlere bağlı olabileceği gibi, omur ve disk hastalıkları gibi daha önemli ve tedavi gerektiren nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Yaygın inanışın aksine, bel ağrılarının yüzde 90'ında ağrının gerçek nedenini saptamak mümkün olmuyor. Çok sık görülen ve sadece bel ağrısı olarak isimlendirebileceğimiz bu tür ağrılar, daima 4-8 hafta içinde kendiliğinden hafifler. Bu nedenle, erken dönemde bel ağrısının nedenlerini araştırmaya yönelik inceleme yapmanın gereği ve yararı yoktur. Bel omurgasının en önemli görevi vücut yükünü taşımaktır. Bu görevin yerine getirilmesi için sağlıklı omurlar ve disklerin yanı sıra güçlü kaslara da ihtiyaç vardır. Bel bölgesi düz olmayıp, arkaya bakan bir açıklığı bulunmaktadır. Bu oyuk, omurganın en çok çalışan bölümüdür. Çünkü en fazla yükü taşır ve en fazla hareketi yapar. Bel oyuğunun normal açıklığının sağlanması omurların, disklerin ve çevre yapılarır zedelenmesine karşı koruyucu etki yapar.

Uzmana başvurun

Bel ağrısına eşlik eden ve kısa zamanda gerilemeyen, hatta artan sinir basıncı bulguları varsa (örneğin, bacakta uyuşma, his kaybı, kas güçsüzlüğü, bacakta ağırlaşma hissi, idrar kaçırma gibi), ağrı özellikle geceleri oluyorsa ya da sabah bel hareketlerinde tutukluk ile birlikte olan ağrı hareketle hafifliyorsa, eşlik eden ateş, kilo kaybı, bel bölgesinde basınçla belirgin hassasiyet varsa, bel ağrısının nedeni ne olursa olsun bu ağrıyı hafifletmek ya da önlemek mümkündür. Bel ağrısına yol açan nedenler belirlendikten sonra nedene yönelik girişimler dışında günlük yaşamda belin nasıl kullanılacağının öğrenilmesi, tedavinin ve ileriye yönelik korumanın en önemli öğesini oluşturur. Ağrının şiddetli olduğu dönemde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar yarar sağlayabilir.

En iyi tedavi doğru kullanmak

Zannedilenin aksine, ağrı nedeni ile hareketi kısıtlamak ve uzun süre istirahat etmek ağrının uzamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, 3 günü aşan istirahat önerilmemekte ve hastaların bir an önce aktif yaşama dönmeleri tercih edilmektedir. Bel ağrılarının çok sık tekrarlayabildiği göz önüne alındığında asıl tedaviyi belin doğru kullanılmasının öğrenilmesi ve düzenli egzersiz yapılması oluşturmaktadır. Ailevi ve mesleki mutsuzluğun çok sık görülen bir bel ağrısı nedeni olduğu ve özellikle ağrının sürekliliğine yol açtığı da unutulmamalıdır. Günlük yaşantıda uyuma, ayakta durma, oturma, eğilme gibi çok tekrarlanan hareketlerin doğru yapılması ve bunların alışkanlık haline getirilmesi bel bölgesine etkileyen zorlanmaları büyük oranda azaltacaktır.

Bel ağrısını önlemek için bazı öneriler:

* Cisimleri bir yerden başka bir yere taşırken belinizin eğik değil de dik bir pozisyonda olmasına dikkat ediniz.

* Ağır bir yükü kaldırmayı denemeyiniz.

* Hafif dahi olsa yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırınız ve çömelerek alınız.

* Ağır bir cismi bir yerden bir yere çekerek veya iterek tek başınıza götürmeyiniz.

* Çocuklarınızın çantalarında az yük taşımalarını sağlayınız. Bunun için sadece o günkü dersleri ilgilendiren kitap ve ders gereçlerini yanlarına almaları konusunda onları eğitiniz.

* Ütü yaparken tek ayağınızın altına 15-20 cm. yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe yükseltiniz, belinizin rahatladığını göreceksiniz.

* Elektrikli süpürgeyle veya paspasla yerleri temizlerken öne doğru eğilmeyiniz ve belinizi dik bir pozisyonda tutmaya gayret ediniz.

* Her gün ez az 15 dakika yürüyünüz.

* Bir defa bel rahatsızlığı geçirmiş ve iyileşmişseniz, uzman doktorun size vereceği egzersizleri aksatmadan yapınız.

* Spor veya egzersiz yaparken ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınınız.

* Her gün beyaz peynir veya bir tabak yoğurt yemeyi adet haline getiriniz.

* Kesin teşhis konulup bel ağrınızın nedeni anlaşılmadan belinizi asla çektirmeyiniz. Bunun bazen felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayınız.

* Yan veya sırtüstü pozisyonda yatarak uyuyunuz. Yüzüstü yatmayınız.

* İşyerinde devamlı oturarak çalışıyorsanız, bunun beliniz için sakıncalı olduğunu biliniz. Bu nedenle ara sıra kalkıp dolaşınız. Çünkü oturur pozisyonda iken belinize binen yük, ayakta iken olduğundan belirgin şekilde daha fazladır. Hatta yapılan araştırmalarda günlük mesaisinin büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde bel fıtığına yakalanma riskinin ayaktakilere oranla daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

* Yürürken veya ayakta dururken vücudunuzun dik bir pozisyonda olmasına özen gösteriniz.

* Doktor olmayan kişilerden alacağınız yardımın bazen telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceğini unutmayınız.

* Beliniz ağrıyor ve özellikle de ağrı bacağınıza vurmaya başlamış ise vakit geçirmeden uzman doktora başvurunuz.
Yayın tarihi: 12.01.2004
882
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.