Sağlık

Bel ağrılarında kontrol sizde

Bel ağrılarında kontrol sizde

Bel ağrısı ve tutulması gittikçe sık rastlanan sorunlardan. Yeni Zelandalı fizyoterapist Robin McKenzie'nin geliştirdiği yöntem, soruna kendi kendine tedaviyle çözüm getiriyor.

Özellikle henüz kronikleşmeyen bel ağrılarında etkili. Kolay öğreniliyor ve uygulanıyor, çoğu zaman ameliyat ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Vildan Çerçi, McKenzie tekniğinin belin yanı sıra boyun ağrılarında da etkili olduğunu söylüyor. 'Bu teknikle hekim hastanın kayan diskini yerine oturtabilir, hastaya öğreteceği özel hareketlerle ağrı kontrol altına alınabilir' diyor.

Ağrı nedenleri

Boyun ve bel ağrıları çoğunlukla oturarak çalışanlarda, uzun süre bilgisayar kullananlarda, kambur oturma alışkanlığı olanlarda, sık araba kullanan veya seyahat edenlerde, koltuk ya da kanepe kenarlarına başını dayararak televizyon seyredenlerde, yanlış pozisyonda eğilerek ağırlık kaldıranlarda ortaya çıkıyor. Hafif ağrılar ciddiye alınmadığında disklerin zorlanmasına neden oluyor. İleri safhada ise yırtılmalara ve diskin kendi içinde kaymasına, sonrasında da fıtık oluşturmasına yol açıyor.

Mc Kenzie tekniği en etkili sonucu hafif ağrı aşamasında veriyor. Ağrı hafif egzersizle kontrol altına alınınca, ağrı kesici kullanma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Uzun süreli dinlenmelere ihtiyaç duyulmuyor.

Tedavi direkt nedene yönelik olduğundan riski daha az. Ayrıca ağrıyı kontrol edebilmek hastaların kendine güvenlerini ve cesaretlerini de artırıyor.

Adım adım McKenzie tekniği

Önce ağrının hangi hareketlerde hissedildiği, hangilerinde azaldığı belirleniyor. Hasta, ağrı azaltıcı hareketleri 2 saatte bir kendi kendine uyguluyor. Bir haftada sonuç alınamazsa McKenzie tekniğinin ileri basamaklarına geçiliyor. Fizyoterapist elle kontrollü basınç uygulayarak diski yerine yerleştiriyor. Hasta yine iyileşmezse zorlayıcı, manipülasyon aşamasına geçiliyor. Bu genellikle kronik hastalar, ameliyat sonrası tekrarlamış.

Bel ağrısına ilkyardım

- İlk egzersiz: Yüzükoyun uzanın. Belinizi gevşeterek 4-5 dakika dinlenin. Harekete başladığınızda ağrı olabilir, bir süre sonra kaybolur.

- İkinci egzersiz: Yüzükoyun uzanırken, ağırlığınızı dirsekleriniz üzerine vererek yükselin. Kollanızı omuz açıklığı kadar açın. Belinizi gevşek bırakın. 4-5 dakika bu pozisyonda bekleyin. Yine başta ağrı olabilir. Belin ortasına doğru toplanabilir. Bir süre sonra kaybolur.

- Üçüncü egzersiz: Tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Avuç içleri üzerine yüklenin. Kalçayı kesinlikle kaldırmadan, gövdeyi şınav çeker gibi kaldırın. Ağrı hissedene kadar kola yük bindirin. Bu hareketi 10 dakika tekrarlayın. Bununla kayan disk yerine doğru itilmeye çalışılıyor.

- Sık sık ayağa kalkarak sırtınızı geriye doğru esnetin.

Not: Bacak ve kol ağrınız artar, uyuşma olursa egzersizi bırakın ve doktorunuza danışın.

Hangi hastalar uygulayabilir?

Aşağıdaki soruların tümüne evet yanıtı veriyorsanız bu tedavi sizin için ideal. Dört veya daha fazla soruya evet dediyseniz kendi kendine tedavi programından yararlanma şansınız var. Üç ve daha az evet yanıtınız varsa, bazı özel tedavi yöntemleri gerekebilir.

- Her gün 10 dakika bile olsa ağrı hissediyor musunuz?

- Ağrı diz üzerindeki bölgede sınırlı kalıyor mu (boyun için dirseğe kadar)

- Uzun süre oturduktan sonra veya kalkarken ağrı oluyor mu?

- Yatak ya da ütü yaparken uzun süre eğili kaldığınızda ağrı artıyor mu?

- Genellikle sabahları kalkınca daha fazla ağrınız oluyor, sonra azalıyor mu?

- Hareket ettiğinizde hafifleyip, uzun süre durduğunuzda artıyor mu?

- Yürüyünce hafifliyor mu?

- Yüzüstü yattığınızda ilk birkaç dakikadan sonra azalıyor mu?

- Geçmişte tekrarlayan şiddetli bel ağrısı yaşadığınız dönemler oldu mu?

Diğer yöntemlerden farkı

Egzersize dayalı bir tedavi yöntemi olduğundan fizik tedavi aletleri çok gerekli olmadıkça kullanılmıyor.

İlaç tedavisi verilmiyor. Ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar mekanik tipteki ağrıların tedavilerinde etkili değil.

Bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavisindeki egzersiz ile klasik tedavi yöntemlerinde verilen egzersiz programlarının tam tersi yönde.

Tedavinin büyük bölümünü hasta evinde kendi kendine uygulayabilir.
Yayın tarihi: 17.05.2005
1058
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.