Sağlık

Bedensel engellilere yardım çağrısı

Bedensel engellilere yardım çağrısı

Bugüne kadar çok sayıda engelliye yardım elini uzatarak yaşama sevinci ile dolduran Bedensel Engelliler ve Dayanışma Derneği (BEDD), '2003 Avrupa Engelliler Yılı'nda engellilerin hayata kazandırılması için yardım çağrısında bulundu.

BEDD Başkanı Kemal Demirel, Türkiye´de yaklaşık 8 milyon engellinin bulunduğunu, bu rakama ailelerinin de katılmasıyla ortalama 23 milyon kişinin ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Bugüne kadar engellinin yüzündeki gülümsemeyi artırmak ve hayatla olan mücadelelerinde katkıda bulunmak amacıyla çeşitli programlar düzenlediklerini belirten Demirel, 2003´ün ilk 4 ayında 40 çocuğun ameliyatla sağlığına kavuşturulduğunu ve yaklaşık bin adet tekerlekli sandalye dağıtıldığını kaydetti.

Avrupa Birliği´nin 2003 yılını Avrupa Engelliler Yılı olarak belirlediğini vurgulayan Demirel, 'AB, ayrıca, bu yıl engelliler için 11 milyon EURO´luk bir bütçe ayırdı. Ayrılan bu parayla engelliler için çalışan sivil toplum örgütlerinin projeleri desteklenerek, yardımda bulunulacak' dedi.

Demirel, ülkemizde ameliyat olmayı, tekerlekli sandalye almayı ve hayata kazandırılmayı bekleyen çok sayıda engelli olduğunu anlatarak, şunları söyledi: '2003 Avrupa Engelliler Yılı´nda herkesi engellilere destek vermeye çağırıyorum. Düzenlediğimiz etkinliklerde engelli çocuklarımıza oyuncak, kitap, şekerleme, paket süt, temizlik malzemesi, giyecek gibi yardımların yapılmasını bekliyoruz. İsteğimiz, verilen mücadelede bizlere destek olunması ve engelli kardeşlerimizin sevindirilmesidir.'
Yayın tarihi: 30.04.2003
767
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.