Sağlık

Bebeklerinizi flaştan koruyun

Bebeklerinizi flaştan koruyun

Görme yeteneği tam olarak gelişmemiş yeni doğan bebekleri, ani ışık parlamalarından uzak tutmak gerekiyor.

Yeni doğmuş bir bebeğin görme yeteneği 3 aylıkken yüzde 50, altı aylıkken ise yüzde 90 oranında gelişiyor. Bu nedenle görme yeteneği tam olarak gelişmemiş bebekleri ani ışık parlamasından uzak tutmak gerekiyor. Işığın, bebeklerin gözlerinin retina kısmında bulunan "makula" bölgesine etki etmesi durumunda, gözle ilgili birtakım sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özkağnıcı: "Bebeğin fotoğrafı çekilirken yüzüne patlatılan flaşın görme kayıplarına yol açması, bilimsel açıdan tam olarak ispatı yapılabilmiş bir konu değil. Miyop veya hipermetrop gibi göz kusurlarına yol açmaz, ancak yine de birtakım riskler taşıyor. Bebeğin görme yeteneği, ancak 3 yaşını doldurduğunda yüzde 100'e ulaşır. Bu yaştan önce gözün çok hassas bir yapısı vardır." diye konuştu.

Işığı süzemiyor

Yeni doğmuş bir bebeğin reflekslerinin de tam olarak gelişmediği için, gelen ani ışığa tepkisi yeteri kadar olamıyor. Uzmanlar, bebeğin, flaşın yaratacağı ani ve parlak ışığı göz kırpma hareketi ile süzemeyeceği uyarısında bulunuyor.

Bu durumda anne ve babaların, bebeklerinin gözleri konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini dile getiren Özkağnıcı, bebeğin fotoğrafının bebek başka bir tarafa bakarken, uyurken veya flaş kullanılmadan çekilmesinin daha doğru olacağını söyledi.
Yayın tarihi: 17.12.2003
778
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.