Sağlık

Bebeklere sağlık taraması

Bebeklere sağlık taraması

Sağlık Bakanlığı, yurt çapında yeni doğan bebekler üzerinde işitme kaybı taraması yapacak.

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, her bin bebekten 1-3'ü ileri derecede kalıcı işitme kaybı ile doğuyor. Çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar, kazalar, kulak enfeksiyonları ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle ise bu oran binde 6'ya kadar çıkıyor. Buna göre Türkiye'de yıllık bin 800 bebek kohlear implanttan (biyonik kulak) gerektirecek düzeyde işitme kaybıyla doğuyor, ancak bunların erken ve zamanında tespiti konusunda sorunlar yaşanıyor.

Bebekler yaşamının ilk 2 yılında beden ve zihin yönünden hızlı bir gelişim dönemi yaşıyor. Konuşma ve dil gelişimi ise doğumdan itibaren 4 yaşına kadar devam ediyor. Erken teşhis konup ve erken rehabilite edilen bebeklerin dil gelişimine paralel olarak zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimleri de olumlu yönde etkileniyor. Doğduktan sonra en geç 6 ay içinde işitme engeli teşhisi konulan ve işitme cihazı uygulanıp özel eğitime alınan bebeklerin konuşma becerisi normal yaşıtlarına benzer düzeyde gelişebiliyor. İşitme engeliyle doğan ve bu engeli fark edilmeyen bebeğin dil gelişimi duruyor ve bununla birlikte zihinsel, sosyal, ruhsal gelişimi ise yavaşlıyor.

3 yaşına kadar işitme kaybı bilinmiyor

Türkiye'de doğuştan işitme kayıpları çoğunlukla 3 yaş dolayında teşhis ediliyor. İşitme engeli ve erken teşhis yöntemleri hakkındaki bilgi yetersizliği ve erken teşhis sağlayan teknolojilerin yaygın olmaması, teşhis yaşını geciktiriyor.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı doğumevi hastaneleri ve birçok devlet hastanesinde, bebeğin doğduğu ilk günlerde uygulanabilen; basit, ucuz ve uygulaması kolay testler ile "yeni doğan" döneminde işitme engeli teşhis edilebiliyor. Bakanlık, hastanelerde dünyaya gelen her bebeğe, taburcu olmadan işitme taramalarını uygulamayı ve bu taramalarda işitme engeli olduğu tespit edilen bebeklere gerekli müdahale ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılmasını hedefliyor.

Tarama yaygınlaştırılacak

Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Odyoloji bölümünün işbirliğiyle 2000 yılında Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi'nde pilot çalışma olarak başlatılan işitme tarama programı başarılı olurken, uygulama 2003 yılında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Doğum Hastanesi'nde de başlatıldı.

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Doğum Hastanesinde bu uygulama halen devam ederken, Ekim 2003-Mart 2004 döneminde toplam 12 bin 665 bebeğe işitme taraması uygulaması yapıldı ve 44 bebek işitme engeli şüphesiyle Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Bilim Dalı Başkanlığı'na sevk edildi.

Bakanlık, yenidoğan işitme taramalarını Ankara, Çorum, İstanbul, Eskişehir, Diyarbakır, Mardin, İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Samsun, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Erzurum ve Zonguldak'ta bulunan 24 hastanede de başlattı. Uygulamanın bütün hastanelere yaygınlaştırması planlıyor.
Yayın tarihi: 04.08.2004
1231
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.