Sağlık

Bebeklere de diyet yaptırıyorlar

Bebeklere de diyet yaptırıyorlar

İngiltere'de yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, bazı diyet yapan anneler bebeklerine büyümeleri için gereken besin türlerini vermiyorlar. Geçtiğimiz Mart'ta gıda firması için Mother and Baby dergisi aracılığıyla yapılan araştırmada, bazı annelerin bebeklerinin aşırı şişmanlayacağından korktuğu ortaya çıktı.

Bebeklerin gelişmek için yağ ve katbonhidrata ihtiyacı var. Fakat 700 annenin katıldığı araştırmada annelerin sadece %3'ü yağın, % 2'si ise karbonhidratın bebeklerin gelişimi için çok gerekli olduğunu belirtti. Araştırmaya katılanların % 43'ü vitamin ve minerallerin, % 17'si demirin ve %15'i kalsiyumun çok önemli olduğunu savundu.

Annelerin % 25'i bebeklerini ilk bir yılda önerilenin aksine inek sütüyle besliyor. Yine % 25'i, bebeklerine üç aydan önce katı besin veriyor. Bebeklerin en az dört ay boyunca emzirilmesi gerekiyor, çünkü sindirim sistemleri ancak bu süreden sonra katı besinleri hazmetmek için yeterince gelişiyor. 12 aydan önce ana besin olarak inek sütü vermenin ise demir eksikliği ya da anemiye yol açabildiği söyleniyor.

Diyetisyen Luci Daniels " Gittikçe daha çok anne bebeğinin fazla şişmanlayacağından korkuyor ve onları uygun olmayan az yağlı veya düşük kalorili yiyeceklerle besliyor" dedi. Daniels, " Bazı anneler bebeklerine zarar verir mi diye düşünmden yetişkinlerin zayıflama yöntemleri ve 'sağlıklı beslenme' kurallarını uyguluyor" dedi. Fakat Daniels'a göre bebekler ve küçük çocuklar yeterli enerjiyi almazsa büyümeleri ve gelişmeleri olumsuz yönde etkilenebilir. "Sağlıklı bir bebek diyeti sağlıklı bir yetişkin diyetiyle aynı değildir".

Daniels, "Annelerin çoğu bebeğini doğru besliyor, fakat dörtte birinin katı besinleri erken vermeye başlaması ve dörtte birinin de inek sütüne erkenden geçmesi endişe verici" dedi. British Dietetic Association'dan (Britanya Diyetetik Kurumu) Amanda Wynne BBC'ye "Annelerin bebeklerinin diyeti konusunda fazla hırslı davranmaları bizi kaygılandırıyor" şeklinde açıklama yaptı. " Beş yaşın altındaki çocuklar düşük yağlı, bol lifli besinler yememeli". Wynne, "Anneler bebeklerini emzirmeyi erken bırakmamalı, en iyisi dört-altı ay sürdürmek" dedi. Wynne, küçük bebekler için en iyi içeceğin anne sütü olduğunu söyledi. Çocuklar inek sütü içmeye başladığında ise beş yaşına kadar tam yağlı süt verilmeli.
Yayın tarihi: 15.07.2003
866
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.