Sağlık

Bebek için en uygun besin anne sütü

Bebek için en uygun besin anne sütü

Anne sütüyle beslenen bebeğin, (D) vitamini ve flor dışında hiç bir ek sıvıya, besine ve vitamine gereksinimi bulunmuyor.

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan "Başarılı Emzirme" konulu broşürde, bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besinin anne sütü olduğuna dikkat çekildi.

Ailelere bebeklerin anne sütüyle beslenmesine ilişkin uygulaması kolay bilgiler verilen broşürde, anne sütüyle beslenmenin bebeğin en doğal hakkı olduğu vurgulandı.

Broşürde, başarılı emzirmenin en önemli anahtarının annenin kendisine güvenmesi olduğu belirtilerek, başarılı emzirmenin annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başladığı, bebeğini nasıl emzireceğini bilen annenin kendine güven duyacağı ifade edildi. Her annenin sütünün kendi bebeği için en uygun bileşim olduğu belirtilen broşürde, emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık aralıklarla yapılması önerildi.

Bebeğin doğumdan hemen sonra ve sık aralıklarla emzirilmesinin süt yapımını artırma yanında doğum yapan anneye de fayda sağladığı ifade edilen broşürde, şu değerlendirmelere yer verildi: "Erken emziren annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır. Anne sütü yeni doğan bebek için 6 ay süresince tek başına yeterlidir. Bebeğe ek sıvı ya da besinlerin verilmesi, annenim süt yapımını azaltır. İlk 6 ayda yalnız anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişirler. Başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara yakalanmazlar. Bebeklik döneminden sonra da daha az hastalanırlar."

Bebeğin memeden alacağı ilk besinin ilk süt, ağız sütü ya da kolostrum olarak adlandırıldığı, görüntüsü anneden anneye değişen bu besinin çok besleyici olma yanında bebeği pek çok hastalıktan koruduğu vurgulandı. Broşürde, ilk sütün miktarının az olmasına karşılık ilk günlerde bebeğin beslenmesi ve bağırsaklarının çalışması için yeterli olduğu kaydedildi.

Broşürde, anne sütünün bebek için gerekli tüm besinler yanında yeterli miktarda suyu da içerdiği bildirildi.

Annelere, anne sütüyle beslenmeden uzaklaşılmasını sağlayacak davranışlardan uzak durmaları önerilen broşürde, şu uyarılarda bulunuldu: "Çok sıcak havalarda dahi anne sütündeki su bebeğin susuzluğunu gidermeye yeterlidir. Sıcak iklimlerde dahi anne sütü alan bebeklere su verilmemeli. Anne sütüyle beslenen bebeğe su verildiğinde midesi su ile dolacak olan bebek anna sütü almak istemeyecektir. Bu durumda bebek memeyi daha az emecek ve memede süt yapımı azalacaktır. Her anne sütünün bebeği için yeterli olduğundan emin olmak ister. Bebeği çok ağlıyorsa, az uyuyorsa ve huzursuzsa anne sütünün yeterli olmadığını düşünür ve kaygılanır. Oysa belirtiler başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Böyle durumlarda anneler çoğu kez bu konuda bilgili bir kişiye danışmadan ek mamalar vermeye başlarlar. Böylece anne sütü ile beslenmeden uzaklaşılır. Bebek günde 6-8 kez idrar yapıyorsa ve haftada 150-200 gram artıyorsa annenin sütü yeterlidir."
Yayın tarihi: 02.02.2004
889
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.