Sağlık

Bebek ayakkabılarına dikkat!

Bebek ayakkabılarına dikkat!

Bebeklerin mini mini, yumuşacık ayakları onlar büyüdükçe değişir ve eski güzelliğini yitirir. Aslında sorun bebeğin ayaklarının büyümesi değil, giydiği yanlış ayakkabılardır.

Ayakları hep güzel kalsın

Bebeklerin mini mini ayaklarına bayılırsınız. Ama bebek büyüyüp de ayakkabı giymeye başladığı zaman o güzelim ayaklarda şekil bozuklukları görülebilir. Çocuklara doğru ayakkabı giydirilmediği zaman, ayaklarda kalıcı bozukluklar ortaya çıkabilir.

Çocuğun kemikleri henüz gelişmeyi tamamlamadıkları için yumuşak ve kırılgan olur. Oyun çağı çocukları arasında yapılan bir araştırma, her 10 çocuktan 7'sinin ayaklarına uygun ayakkabı giymediğini ortaya çıkardı.

Yanlış ayakkabı sadece ayaklarda şekil bozukluğu yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda kalça, diz ve bileklerde de sorunlar yaratıyor.

Çocuklara ayakkabı alırken, ayakkabının ayağa tam gelmesine dikkat edilmeli. Ayakkabı içinde çocuğun ayağı rahatça hareket edebilmeli. Ve ayaklar çok çabuk büyüdüğü için de ayakkabıları sık sık kontrol edilmeli.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 25.10.2004
888
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.