Sağlık

Bebeğin parmak emmesi sağlıklı mı?

Bebeğin parmak emmesi sağlıklı mı?

Anne babalar çoğu zaman bebeklerinin parmak emmesinden rahatsız olurlar. Peki ama bebeğin parmağını emmesi sağlıksız bir durum yaratır mı?

Bebeğin henüz anne karnında geliştirdiği refleksi olan emme refleksi, beslenmesi için içgüdüsel olarak devam eder. Ancak bebek beslenmediği zamanlarda da parmağını emme alışkanlığı geliştirir, parmağını emmediği anlarda da emziğiyle oyalanır.

Uzmanlar, bebeğin parmağını emmesinin sebebini, parmağın ya da emziğin, annenin memesinin yerini tutarak onu sakinleştirdiği gerekçesiyle açıklıyorlar. Bu sayede gevşeyen bebek, uykuya da daha rahat dalabiliyor...

Bebeğin çok küçük yaşlarında parmağını ya da emziğini emmesi normal olsa da, iki - dört yaşları arasında bu alışkanlığını bırakması bekleniyor.

Bu yaşlarda bırakılmayan parmak emme ya da emzik gibi alışkanlıklar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bunların başında da çeşitli ağız, çene ve diş problemleri geliyor. Örneğin, bebeğin yeni yeni gelişmekte olan dişleri yer değiştirebiliyor.

Anne babaların bu konuda çocuğun üzerine fazla gitmeden, onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeleri gerekiyor. Eğer bu konuda başarısız olurlarsa, bu alışkanlığın altında çocuğun psikolojik açıdan yaşadığı bir rahatsızlığın yattığı düşünülebiliyor.

İlerleyen yaşına rağmen çocuğun parmağını emmeye devam etmesi, kendine ve çevresine güvensizliğin işareti olabiliyor. Anne babaların bu sorunla baş edemedikleri zaman çocuklarıyla birlikte bir pedagog'tan yardım almaktan çekinmemesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 28.01.2003
897
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.