Sağlık

Bebeğin emzirilmesinde babaya da görev düşüyor

Bebeğin emzirilmesinde babaya da görev düşüyor

Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından son derece önemli olan emzirmenin, sevgi dolu ortamlarda yapılması durumunda daha etkili olduğu, bunun için de en büyük görevin babalara düştüğü belirtiliyor.

Konya`da kurulu Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığı KorumaDerneği (EMAS) Başkanı Sema Soysal, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, bebeklerin doğumundan sonraki 6 ay içinde değişik gıdalar yerine anne sütüyle beslenmesi gerektiğini söylüyor.

Anne sütünün çocuğun gelişiminde önemli rol oynadığını ifade eden Soysal, anne sütüyle beslenen çocukların ileri yaşlarında beslenmeyen çocuklara oranla daha başarılı olduklarını vurguluyor.

Anne sütüyle beslenmenin yanı sıra emzirmenin de önemine değinen Soysal, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından son derece önemli olan emzirmenin, sevgi dolu ortamda yapılması durumunda daha etkili olacağını kaydediyor.

Bundan dolayı bebeklerin emzirilmesi sırasında bulunulan ortama ve çevredeki davranışlara dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Soysal, sevgi dolu ortamda emzirilen çocukların kendine olan güveninin tam ve girişimci, emzirmenin rahat olmadığı ortamlarda yetişen çocuğun ise kavgacı ve uyumsuz olduğunu belirtiyor.

Anne çocuğunu emzirirken desteklenmeli ve çevreden tepki ya da olumsuz davranışlar görmemeli. Bunda da en büyük görev babalara düşüyor. Kadınlardan daha ciddi görevler üstlenen babalar, emzirmenin sağlıklı yapılabilmesi için uygun ortam hazırlamalı ve anneye gereken desteği vermeli.
Yayın tarihi: 29.01.2003
681
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.