Sağlık

'Bebeğim sağ olsun' kampanyası

'Bebeğim sağ olsun' kampanyası

Bu yıl başlayan 'Bebeğim Sağ Olsun' kampanyasının sloganı "Annenin canı bebeğe, bebeğin canı anneye bağlı.

Sağlık Bakanlığı'nın, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle başlattığı ve anne ile yeni doğan ölümlerinin azaltılmasının amaçlandığı 'Bebeğim Sağ Olsun' kampanyasının sözcüsü Opt. Dr. Sadiye Eren, Türkiye'de her yıl gebeliğe bağlı nedenlerle yaşamını yitiren annelerden yarıdan fazlasının mevcut koşullarda önlenebilir nedenlerden dolayı öldüğünü bildirdi.

Her yıl yüzlerce anne hayatını kaybediyor
Aynı zamanda Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Klinik Şefi görevini de yürüten Opt. Dr. Eren, bu yıl başlayan 'Bebeğim Sağ Olsun' kampanyasının sloganın "Annenin canı bebeğe, bebeğin canı anneye bağlı" şeklinde belirlendiğini söyledi: "Türkiye'de her yıl gebeliğe bağlı nedenlerle yüzlerce anne hayatını kaybediyor. Bunların yarıdan fazlası mevcut koşullarda önlenebilir. Kampanyanın amacı bu sayıları azaltmak. Anne ölüm oranları gelişmiş ülkelerde 100 binde 20 iken, bu rakam bizde 28,5."

Evde doğum tehlikeli
Anne ölümlerinin en önemli nedenlerini, "gebelik öncesi, gebelik, doğum ve sonrası kontrole gidilmemesi ve bir sağlık kuruluşunda doğum yapılmaması" olarak sıralayan Eren, "Doğumların mutlaka bir sağlık kuruluşunda yaptırılmasını öneriyoruz. Ülkemizde hâlâ her 5 kadından biri evde doğum yapıyor" uyarısında bulunuyor.

'Ücretsiz hizmetlerden yararlanın'
PROJE kapsamında Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) merkezleri ve birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan 3 bin 500 doktor, ebe ve hemşire konuyla ilgili eğitimden geçiyor. Dr. Sadiye Eren'e göre, AÇSAP merkezleri ve sağlık ocaklarında gebe izlemleri, gebelik dönemi aşılamaları, aile planlaması hizmetleri, gebenin anemisini önlemek için kullanması gerekli demir preparatı, doğum sonu anne ve bebeğin izlemi, bebek aşıları ile D vitamini ve demir preparatı ücretsiz olarak veriliyor. Dr. Eren, "Bu kampanyayla 'lütfen gelin bunlardan yararlanın' diyoruz. Niçin bunlardan yararlanmayasınız? Yeter ki gebeler bir kere bize gelsin, yüzümüzü görsün. Biz onlara neler yapacaklarını anlatırız," diyor.

Birgün
Yayın tarihi: 07.11.2007
900
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.