Sağlık

Bebeği engelleyen arıza

Bebeği engelleyen arıza

Çocuğu olmayan her 100 kadından 5'ini ilgilendiren sorun bulundu: Stres hormonu, enzim eksikliği nedeniyle işlevini yitirince, erkeklik hormonu artıyor, bebek olmuyor.

Hormon üretimindeki bir hatanın kadınları annelikten mahrum bıraktığı saptandı. Bilim adamları, çocuğu olmayan her 100 kadından beşinin bu hormonal sorun nedeniyle hamile kalamadığını tahmin ediyor. Bu aksaklık ayrıca düşük, obezite, aşırı tüylenme ve düzensiz âdetlere de yol açabiliyor.

Britanya'daki Birmingham Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı, stres hormonu olarak bilinen 'cortisol' ile kısırlık arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Beden stresli durumlarla karşı karşıya kaldığında cortisol devreye girerek depolanmış enerjiyi serbest bırakıyor ve kasları harekete geçmek üzere hazırlıyor. Cortisol aynı zamanda vücutta enfeksiyon ve yaralanma olduğu zamanlar devreye giriyor. Aktif cortisol, vücuttaki belirli enzimler sayesinde aktif olmayan şekle, cortison'a çevrilebiliyor.

Araştırmalar sonucunda kimi insanlarda bu enzimler mevcut olmadığından, cortisol hormonunun gerektiği gibi işlev gösteremediği, polisystic ovary syndrome (polisistik yumurtalık sendromu) adı verilen bu durumun ise erkeklik hormonu testesteronun aşırı üretimine neden olduğu anlaşıldı.

Benzer hormon verilebilir

Uzmanlara göre bu sorun, kadınlara aynı görevi gören, bedenin dönüştürebileceği benzer hormonlar verilerek aşılabilir; hormon tedavisiyle aşırı testesteron üretiminin önüne geçilebilir. Araştırmayı yürüten ekipten Prof. Dr. Paul Stewart, "Kısırlık binlerce kadın için büyük bir sorun. Elde ettiğimiz sonuçlarla bu kadınların bir kısmına yardım edebilirsek, önemli bir adım atmış sayılırız" dedi. Ancak Prof. Dr. Stewart, tedavi aşamasına gelmek için daha geniş araştırmalar gerektiğini de sözlerine ekledi.
Kadınlarda polisistik yumurtalık sendromuyla ilgili araştırmanın detaylı bilgileri, Britanya'da yayımlanan Nature Genetics dergisinde yer aldı.
Yayın tarihi: 25.07.2003
683
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.