Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Bebeği anne sütüne en yakın mamayla besleyin!

Bebeği anne sütüne en yakın mamayla besleyin!

Bebeğiniz için en iyi gıda anne sütüdür. Ancak anne sütü bebeğin beslenmesi için her zaman yeterli olmayabilir. O zaman bebeği, doktorun önereceği ve anne sütüne yakın özellikler taşıyan bir mama ile beslemek gerekir.

Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, vücudunuzun dokunuşunu, sesini ve kokusunu hissedip bundan haz alabilmesi için besleme sırasında onu kendinize yakın tutup okşamaya özel çaba göstermeniz gerekir.

Mamayı yerdirmeye başlamadan önce, bileğinize ya da elinizin arkasına birkaç damla damlatarak mamanın sıcaklığını kontrol edin. Mama ılık olmalı aşırı sıcak ya da soğuk olmamalıdır.

Besleme sırasında, biberonu boyun kısmı her zaman dolu olacak şekilde eğik tutun. Bu, bebeğin aşırı hava yutmasını önler. Mamanın emzikten çok süratli akması bebeğinizin genzine kaçmasına yol açar. Aynı zamanda bu durum en önemli sancı nedenidir.

Mamanın çok yavaş akışı ise bebeğin mamayı emmekte güçlük çekerek, yorulmasına neden olasbilir ve doymasını önler. Emziğin deliği çok küçükse kızdırılmış bir iğne ile genişletilebilir. Ama delik çok büyükse, emziği değiştirmelisiniz.

Besleme sırasında, bebeği dinlendirmek için ara sıra biberonu ağızından çekin. Bebek, mamasını genellikle 10-15 dakika içinde bitirir. Parmaklarıyla emziğe dokunmamasına çalışın ve onu biberonla birlikte yalnız başına bırakmayın.

Bebek tam olarak doyduğunda, biberonda mama kalmışsa dökün ve biberonun içini dışını iyice çalkalayarak arta kalan mamanın bütün kalıntılarını temizleyin.

Biberonu suyla doldurun ve bebeğin bütün beslenme gereçlerini kaynatmaya hazır oluncaya kadar bişr kenara koyun. Emzikler, kapaklar ve vidalı halkalar, kullandıktan hemen sonra sıcak,sabunlu suyla ovulmalıdır.

Emziklerin deliklerinden basınçlı su akıtarak bunların tamamen temizlenmesini sağlayın. Bu gereçleri, kaynatmaya hazır oluncaya kadar ağızı kapalı, suyla dolu bir kavanozda bekletin.
Yayın tarihi: 17.09.2001
1485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.