Sağlık

Bazı meslekler uygun değil

Bazı meslekler uygun değil

Epilepsi nöbeti olanların batıcı, kesici aletlerin kullanıldığı marangozluk, inşaat işçiliği gibi işlerde çalışması tehlikeli

Epilepsi hastaları pilot, dalgıç, şoför, polis ve asker olamaz. Marangozluk da onlar için riskli. Anne babaların epilepsi hastası çocuklarını daha küçükken uygun mesleklere yönlendirmeleri gerekiyor

Epilepsi nöbeti olanların batıcı, kesici aletlerin kullanıldığı marangozluk, inşaat işçiliği gibi işlerde çalışması tehlikeli. Epilepsi hastaları pilot, dalgıç, şoför, asker ve polis de olmamalı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Candan Gürses sara ve meslek ilişkileri hakkında bilgi verdi.

Sara nöbetleri ne kadar sürüyor?

Yapılan çalışmalara göre genellikle bir dakikayı geçmiyor.

Kasılmaların zararı var mı?

O sırada hastanın nefes almasını engelleyebilir. Ama hastanın nefes alması bir süre sonra normale döner. Soluk alıp vermeye başladığında hastanın ağzından köpük gelmesi de bu yüzdendir.

Hangi nöbetler hastane gitmeyi gerektirir?

* Hasta kafasını bir yere çarpmışsa,
* Vücudunda bir darp izi varsa,
* Kasılmalar beş dakikadan fazla sürmüşse,
* Kasılmalar sonlanmasına rağmen hastanın kendine gelmesi 15-20 dakikadan fazlaysa,
* Nöbetten sonra uyanmayıp tekrar nöbet gelirse,
* Nöbetten sonra 15-20 dakika içinde uyandırılamıyorsa.

Çocuğunda epilepsi olan bir ailenin dikkat etmesi gerekenler neler?

Epilepsi okulda, işyerinde ve aile içinde herkes tarafından bilinmeli. Ne yazık ki bazı aileler hastalığı toplumdan gizliyor. Bu konuda öğretmenlerin bize çok yardımcı olduğunu düşünüyorum. Çünkü onların gözlemleri sayesinde hastaların birçoğuna tanı koyuyoruz. Mesela dalmalarla giden bir epilepsi türü çok çocuklu ailelerde genellikle önemsenmezken, öğretmen okulda çocuğun dalmalarını fark edebiliyor. Böylece tanı konuluyor ve çocuk tedavi ediliyor. Epileptik çocukların diğerlerinden zihinsel anlamda hiçbir farkı yok. Bu nedenle onlar da arkadaşlarıyla aynı okullara gidebilir. Ailelerin dikkat etmeleri gereken bir başka nokta meslek seçimi. Çünkü bazı meslekler epilepsiyle kabul edilmiyor.

Epilepsisi olan biri hangi meslekleri seçemez?

Bu kişilerin delici, batıcı, kesici yani yaralayıcı aletlerin kullanıldığı yerlerde çalışmamaları gerekir. Mesela marangozluk onlar için riskli. Yine bu kişiler pilot, dalgıç, şoför, asker ve polis olamaz. Bu nedenle anne-babaların daha baştan çocuklarını tehlikeli olmayan, silah taşımayacakları bir mesleğe yönlendirmeleri gerekiyor. Çünkü meslek seçildikten sonra geri dönüş yok. Örneğin, epilepsisi olmasına rağmen askeri okula giden bir çocuk, durumu anlaşılınca okuldan ayrılmak zorunda kalabiliyor. Bu yüzden çocuklar hayal ettikleri mesleklerde değil de, tamamen farklı bir işte çalışıyorlar. Mesela böyle bir polis hastamız vardı. Epilepsi hastası olduğu öğrenilince silahı alınarak geri hizmete verilmişti.

Yayın tarihi: 26.09.2009
1963
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.