Sağlık

Bazı ağrıkesiciler Alzheimer tedavisinde umut veriyor

Bazı ağrıkesiciler Alzheimer tedavisinde umut veriyor

Bazı ağrı kesiciler, Alzheimer hastalığına neden olan protein plakalarını parçalıyor.

California Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, bu maddelerin var olan plakaları parçaladığını ve yenilerinin oluşmasını engellediğini söylediler.

Bilim adamı Jorge R. Barrio başkanlığındaki ekip, protein plakaları olan beyin örnekleri alarak, plakaları kimyasal bir maddeyle yeşile boyadıktan sonra ağrı kesici enjekte ettiler. Deneyde, ağrı kesicilerin plakalara bağlanıp parçaladığı ve yeni plakaların oluşmasını önlediği gözlemlendi.

Bilim adamları, bu plakaların hücre fonksiyonuna zarar verdiğini ve beyin hücrelerini öldürdüğünü tahmin ediyorlar. Araştırma başkanı Barrio ve psikiyatr Gary Small, ilaçları doğrudan Alzheimer hastalarında deneyeceklerini belirttiler.

Barrio, buluşun, Alzheimer hastalığına karşı daha etkili yeni ilaçların geliştirilmesinde yardımcı olabileceğini söyledi.

Beyin hücrelerinin yıpranmasıyla ortaya çıkan Alzheimer hastalığı unutkanlık, yön bulamama, konuşurken kelime bulamama gibi sorunlar yaratan demansa (bunama) yol açıyor.

Beyin hücrelerinin harabiyetine ve kaybına yol açan bir hastalığın sık rastlanan belirtilerini tanımlayan demans kişinin hafıza, dikkat, konsantrasyon, konuşma, düşünme gibi zihinsel fonksiyonlarını etkiliyor ve doğal olarak davranışlarına yansıyor. Alzheimer hastalığı tüm demans vakalarının yarısından fazlasını oluşturuyor.
Yayın tarihi: 15.03.2003
704
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.