Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Bazı ağrı kesiciler, düşük riskini artıyor

Bazı ağrı kesiciler, düşük riskini artıyor

Hamilelikte, aspirin dahil bazı ağrı kesicileri kullanan kişilerin düşük yapma riskinin, bu ilaçları içmeyenlere oranla yüzde 80 daha fazla olduğu bildirildi.

Amerikalı bilim adamları, 1000 kadın üzerinde yapılan araştırmanın, hamileliklerinde iltihap önleyici hafif ağrı kesicilerle (NSAID nonsteroidal antiinflamatuvar) aspirin kullananların düşük yapma risklerinin, kullanmayanlara oranla yüzde 80 fazla olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

"British Medical Journal"da yayınlanan araştırma kapsamında, kadınlara üreme dönemleri ve ağrı kesici kullanma sıklıklarına ilişkin sorular sorulduğu, gebe kalmadan hemen önce alınan hafif ağrı kesicilerin düşük riskini artırdığının saptandığı belirtildi.

Bilim adamları, hafif ağrı kesiciler, aspirin ve içeriğinde parasetemol bulunan ilaçların, embriyonun rahme tutunabilmesi için gereken bazı asitleri baskıladığı, ancak parasetemolun tüm vücudu etkileyen hafif ağrı kesicilerin aksine sadece merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olduğunu, bu nedenle bu tür bir riske yol açmadığını söylediler.

Düşük dozda aspirin alan hamile kadınlarda, gebeliğin son aylarında görülen ve hayati tehlikeye yol açan kan basıncı yükselmesine daha az rastlandığı biliniyordu.
Yayın tarihi: 16.08.2003
1697
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.