Sağlık

Baykent uyarıyor!

Baykent uyarıyor!

Baykent Cerrahi ve Tıp Merkezi oruç, kabız, yanlış bilgisayar kullanımı ve sigara konularında sizi uyarıyor!

• Oruç tutarken mideniz zarar görmesin!

Mide rahatsızlığı bulunanların mide asidinin artmış olduğu Ramazan ayında uzun süre aç kalmanın mevcut ülseri veya gastriti daha kötü hale getirebileceği ve hatta mide delinmesi veya kanamasına neden olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Daha önceden mide fıtığı ve reflü hastalığı olanların ise bazı tedbirlerle oruçlarını tutabilmeleri mümkündür. Oruç tutmanın aç kalmak değil hem ibadet etmek, hem de insanın nefsini terbiye ederek fakir ve açlık çekenlerin halini empati yoluyla duyumsamak olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle oruç tutacakların, oruçlarını usulüne uygun olarak iftar ve sahur saatlerinde yemek yiyerek gerçekleştirmeleri gerekir. Daha ziyade zayıflamak amacıyla oruç tutanların yaptığı gibi sahura kalkmadan oruç tutmak tıbben tavsiye edilemez. Sahurda, uzun süre aç kalınacağı düşünülerek bol şekerli (komposto veya hoşaf), posalı (çiğ meyve ve sebze) ve hafif yiyecekler (kahvaltı şeklinde) tüketilmelidir.

İftar saatinde ise mide aniden ve fazla doyurulmamalıdır. Yemekler yavaş olarak ve iyice çiğnenerek yutulmalı, hızlı yemekten kaçınılmalıdır. Mide yarı boş olarak sofradan kalkılmalı ve en az bir saat sonra hafif yiyecekler tüketilmelidir.

• Kabız, ishal, basit bir kanama deyip geçmeyin!

Bu belirtiler, yurdumuzda da giderek artış gösteren kalın bağırsak tümörlerinin işareti olabilir.

Dünyada da, Türkiye'de de kalın bağırsak tümörleri giderek artış gösteriyor. Genelde kabızlık, ishal (büyük abdestte aniden ortaya çıkan değişiklikler) ve makattan gelen kanamayla belirti veren bu hastalık, erken dönemde teşhis edilirse hastaya ileriye dönük hiçbir tehlike arzetmeden tedavi edilebiliyor. Ne var ki hastaların çoğu bilgi eksikliği, ihmal,utanma gibi nedenlerle hekime geç başvuruyor. Amerika'da tüm kanser türleri içerisinde ikinci sıklıkta görülen kolon kanseri yüzünden yılda ortalama 60 bin kişi kaybediliyor. Yurdumuzda da tanı yöntemlerinin artması, halkın giderek bilinçlenmesi, kişilerin hastalık belirtilerini daha iyi algılaması ve hekime erken başvurarak gerekli tetkiklerin yapılması, beslenme alışkanlığımızın endüstriyel gıdalara kayması kolon kanseri ile daha sık karşılaşılmasına neden oluyor. Ancak erken teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanabildiği taktirde, kolo-rektal kanserler, tedaviden en çok yararlanılan iç organ kanserleridir.

• Yanlış bilgisayar kullanımı ortopedik sorunlar yaratıyor!

Fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar temel olarak görme, hareket sistemi ve dolaşım sistemi sorunları olmak üzere sıralanabilir. Hareket sistemi ile ilgili sorunlar temel olarak kullanılan aletlerin ergonomik olmaması, bilgisayar karşısında düzgün oturulmaması ve uzun süre ara vermeksizin çalışılmasından kaynaklanmaktadır.

Uygun olmayan poziyonda, uzun süre ve devamlı tekrarlanan hareketler adalelerde gerilmeye, yorgunluğa ve giderek ağrılı adale spazmlarına yol açar. Erken dönemde eklemlerde ağrı ve şişliklere, ileri dönemlerde erken kireçlenmelere yol açabilir. Sinirler özellikle el bileği ve dirsekte sıkışarak ağrı ve parmaklarda uyuşmalara sebep olabilir. Başlangıçta yakınmalar yorgunlukla ortaya çıkıp işi bırakınca düzelirken, orta dönemde yakınmalar işin başlangıcından hemen sonra ortaya çıkar. İleri dönemde yakınmalar dinlenme sırasında da vardır, hafif işler bile zorlukla yapılır. Başlangıçta basit önlemlerle düzelebilen bu yakınmalar gerekli önlemler alınmazsa ileri dönemde cerrahi yöntemlere kadar gidebilir.

Biliyor muydunuz?

- Ülkemizde her yıl 100 bin ölümün doğrudan sigaradan kaynaklandığını, bunların 10 bin kadarının pasif sigara içici olduğunu

- Nüfusumuzun yüzde 5'inin diyabet (şeker) hastası, yüzde 10'unun yüksek tansiyon hastası olduğunu

- Zatürreenin genelde ölüm nedenlerinin ilk 10 sırasında olduğunu

- Toplumumuzda genel nüfusun yüzde 3- yüzde 4'ünün Hepatit B virüsü taşıdığını ve bulaştırabileceğini

Unutmayın hayat karşınıza bir kez çıkar!

Baykent Cerrahi ve Tıp Merkezi
Tel: 0212 279 60 60 (pbx)
Adres : Aytar Cad. Aydın Sok. No:8 Levent / İstanbul
Web: www.baykenttip.com
Yayın tarihi: 13.10.2005
798
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.