Sağlık

Batılı hayat kanser yapıyor

Batılı hayat kanser yapıyor

Son raporlara göre Batı tarzı alışkanlıklar kanseri tetikliyor. Ancak Batı'da kanserin erken fark edilme oranı çok daha yüksek olduğu için olan Batılı gibi yaşayan Doğuluya oluyor.

Güncellenme tarihi:
Son raporlara göre Batı tarzı alışkanlıklar kanseri tetikliyor. Ancak Batı'da kanserin erken fark edilme oranı çok daha yüksek olduğu için olan Batılı gibi yaşayan Doğuluya oluyor.. Sonuçlar ürkütücü Amerikan Kanser Derneği'nin Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu verilerine dayanarak hazırladığı rapordan ürkütücü sonuçlar çıktı. Rapora göre, dünyada bu yıl yaklaşık 7.6 milyon kişinin kanserden ölmüş olacağı tahmin ediliyor. Kanserden her gün 20 bin kişinin öldüğü, 12 milyondan fazla kişinin de kansere yakalanacağını gösteren raporda, gelişmiş ülkelerdeki yeni 5.4 milyon kanser vakasından 2.9 milyonunun, gelişmekte olan ülkelerdeki 6.7 milyon vakadan da 4.7 milyonunun ölümle sonuçlanacağı vurgulandı. 'Zenginlik' etkiliyor Zengin ülkelerde erkeklerde en fazla prostat, akciğer ve kolon kanserine, kadınlarda da meme, kolon ve akciğer kanserine rastlandığı, gelişmekte olan ülkelerde de erkeklerde akciğer, mide ve karaciğer, kadınlarda ise rahim ve meme kanserinin görüldüğüne dikkat çekildi. Amerikan Kanser Derneği raporunda ayrıca özetle şu bilgiler yer aldı: Sigara çok etkili • Dünyada kanser vakalarının yaklaşık yüzde 15'i enfeksiyondan kaynaklanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde enfeksiyona bağlı kanser oranı gelişmiş ülkelerdekine göre 3 kat fazla. (Yüzde 26'ya yüzde 8) • Gelişmekte olan ülkelerdeki ölümler, erkenden tanı konulamaması ve tedavi olanaklarının yetersiz olmasından kaynaklanıyor. • Tütün kullanımı 2000'de 5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden oldu. Sigara, 20. yüzyılda dünya genelinde yaklaşık 100 milyon kişinin ölümünden sorumlu. 21. yüzyılda da, çoğu gelişmekte olan toplumlarda olmak üzere, 1 milyardan fazla kişinin ölümüne yol açabilir. • Kanserden çocuk ölümleri ve enfeksiyona bağlı ölümler azaldı. İleri yaşlara kadar hayatta kalabilen kişilerin sayısı arttı. • Azgelişmiş ülkelerde, halkın giderek artan bir bölümünün sigara içmek, az hareket etmek ve doymuş yağ oranı yüksek besinleri tüketmek gibi alışkanlıklarla Batılı hayat tarzını benimsemesi kansere yakalanma sıklığını artırdı. gercekgundem.com • Kansersiz yaşam için sağlıklı beslenin! • Meme kanserinde erken tanı önemli
Yayın tarihi: 24.12.2007
803
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.