Sağlık

Batı'da aşırı şişmanlık, insanlara özgü değil

Batı'da aşırı şişmanlık, insanlara özgü değil

Aşırı şişman Amerikalı ve Avrupalılar kedi köpeklerini de aşırı besliyor, bu da hayvanların sağlığını tehlikeye atıyor.

ABD'deki Ulusal Araştırma Konseyi'nin hazırladığı 400 sayfalık evcil hayvanlarla ilgili raporda, Batı dünyasında kedi ve köpeklerin dörtte birinin aşırı şişman olduğu açıklandı.

Raporda, bu evcil hayvanların da insanlar gibi aşırı şişmanlık yüzünden şeker, kalp ve diğer sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Konseyin raporunda, örnek olarak kedi ve köpeklerin yeterli C vitamini olduğu, bunun yiyeceklerine ilave edilmesinin gerekmediği kaydedildi. Raporda, kedilerin doğal hayatta günde 8 ila 12 küçük hayvanı yakalayıp yediği, bunun günlük beslenmeye çok küçük 12-20 öğün olarak yansıması gerektiği belirtildi.

Kedi ve köpeklerin yüzde 30-40'ının aşırı derecede yemek yediği, eğer istedikleri kadar yemelerine izin verilirse aşırı şişmanlayacakları uyarısının yer aldığı raporda, evcil hayvan sahiplerine her öğünde daha az yemek vermeleri ya da düşük kaloriyle beslemeleri tavsiyesinde bulunuldu.
Yayın tarihi: 10.09.2003
818
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.