Sağlık

Batı Nil virüsü Amerika'da tekrar hortladı

Batı Nil virüsü Amerika'da tekrar hortladı

Amerikalı sağlık yetkilileri dün yaptıkları açıklamada Batı Nil virüsünün Amerika'daki 24 eyalette görüldüğünü fakat sivrisineklerden bulaşan bu ölümcül virüsün daha önce olduğu gibi büyük kitleleri etkileyemeyeceğini tahmin ettiklerini belirttiler.

Virüsü ilk ortaya çıktığı 1999 yılından beri takip eden U.S Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinin araştırmasının sonucuna göre Batı Nil virüsü son bir sene içinde Amerika'daki 24 eyaletteki kuşlarda, atlarda ve sivrisineklerde görüldü. Bu yıl virüsten etkilenen insan vakasına rastlanmadı.

CDC'nin bulaşıcı hastalık merkezinin Müdür Yardımcısı Dr. Stephen Ostroff sivrsinekler tarafından yayılan hastalığın 2002 yılında olduğu gibi büyük kitleleri etkileyip etkilemeyeceğini henüz bilmedikelrini söyledi.

Ostroff sözlerine şöyle devam etti "Virüsten kaynaklanan geçen seneki salgının bu sene tekrar edeceğini söylemek için henüz erken". Fakat buna rağmen Ostroff herkesin sivrisineklerin üreyebileceği suyla dolu yerleri boşaltmalarının ve sivrisinek ısrımasına karşı koruyucu kremler sürmelerinin sağlıklı olacağını belirtti.

CDC'nin raporuna göre geçen sene Amerika'da 4,156 kişi Batı Nil virüsüne yakalandı ve bu vakaların 284'ü öldü. Amerika'da görülen ölüm sayısı virüsün dört sene önce Batı yarımkürede ortaya çıkışından beri görülen en yüksek oran.

2002'de yaşanan bu salgının ardından CDC yetkilileri bölgede görülen ilk vakaların virüsü organ nakli ve kan nakli sonucu kaptığını açıkladı. Ayrıca virüsün anne sütüyle ya da cinsel ilişkiyle geçip geçmediği de araştırılıyor.

Batı Nil virüsünü alan bazı kişilerde hastalık belirtileri görülmeyebiliyor ya da virüslü kişi sadece grip gibi hafif bir hastalıktan şikayet edebiliyor fakat virüs kişinin kanında birkaç gün dolaşabiliyor.

Yiyecek ve İlaç Merkezinin Biyoloji bölüm başkanı Dr. Jesse Goodman bu yaz risk altındaki bölgelerde kullanılmak üzere iki yeni test hazırlandığını belirterek ekledi "Bu testlerin performansını bu yaz göreceğiz".
Yayın tarihi: 10.06.2003
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.