Sağlık

Başkentteki susuzluk ameliyatları vurdu

Başkentteki susuzluk ameliyatları vurdu

Susuzlukla boğuşan Ankara'da şimdi de hastanelerde ameliyat şoku yaşanıyor. Hastane personeli çaresiz.

Susuzlukla boğuşan Ankara'da şimdi de hastanelerde ameliyat şoku yaşanıyor. Hastanelere tankerlerle taşınan sular sadece 1 saat yeterken, hastane personeli çaresiz.

Taşıma suyla olmuyor
Büyükşehir Belediyesi taşıma suyla hastaneleri susuz bırakmayacağını söylese de dün üniversite hastaneleri ciddi su sıkıntısı yaşadı. Hacettepe, Ankara ve Gazi gibi binlerce hasta kabul eden üniversite hastaneleri acil önlem planlarını uygulamaya koydu.

Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Genel Direktörü Prof. Dr. Uğur Erdener, gün içinde zaman zaman su kesintisi yaptıklarını belirterek, "Su yetersizdi. Sayın Gökçek ile görüştük. Kendisi konuyla bizzat ilgileniyor" dedi. Erdener, Hacettepe'de saatte 175 ton su tüketildiğini belirterek, Büyükşehir'den gün içinde 10 tankerle su yollandığını, her bir tankerde ortalama 15-16 ton su bulunduğunu dile getirdi. Erdener'in verdiği bilgiye göre, 10 tankerle 160 ton su geliyor ve bu su bir saat bile yetmiyor. Erdener, gece boyunca su taşınacağını, bugün sıkıntının azalabileceğini söyledi.

Enfeksiyon riski korkutuyor
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Akal da hastanenin 1000 tonluk bir depoya sahip olduğunu anlatarak, tankerlerle sürekli su taşındığını ancak iki saatte doldurulan suyun yarım saatte boşaldığını ifade etti. Akal, su sıkıntısına rağmen hasta kabulüne devam ettiklerini, ancak yarın yapılacak aciliyeti olmayan ameliyatları erteleme kararı aldıklarını dile getirdi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Ayşe Dursun ise su sıkıntısı nedeniyle hasta kabulünü durdurmadıklarını ama hastaneye ziyaretçi yasağı getirdiklerini belirterek, polikinikler dışındaki servislere insan girişini de enfeksiyon riskine karşı engellediklerini aktardı. Yemekleri de tek kullanımlık kaplarda dağıtmaya başladıklarını dile getiren Dursun, su tüketimini en aza indirdiklerini, 1000 ton kapasiteli depo suyunuysa sürekli klorlayarak mikroplardan arındırmaya çalıştıklarını anlattı.

Kesintiden sonra akan suya dikkat!
Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı Ankaralıları uyardı. Su kesintisinden sonra ilk akan suyun yeşil bir renkte ve kötü kokulu olabileceğini dile getiren Ünal, bu suyun ancak 'tuvalet temizliği' için uygun olduğunu söyledi.

Suyu kaynatın
Ünal şu uyarılarda bulundu: "Enfeksiyon hastalıklarında artışa neden olabilecek başlıca iki büyük sorunumuz var. Bir, su yok.

İki, su kesintilerinden sonra verilen suyumuzun temizliği şüpheli. Bu yüzden suların iyice klorlanması ve arıtma işleminin daha dikkatli yapılması gerekiyor. Çünkü mikroplar tifo, kanlı ishal gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir ve salgınlara dönüşebilir. İnsanlar çeşmeden akacak suyu eğer içeceklerse en az üç beş dakika fokurdayacak şekilde mutlaka kaynatmalılar, fokurdamayan sudaki mikroplar ölmez. Suyu kaynatmak mümkün değilse dezenfektan tabletler de kullanılabilir."

Hürriyet
Yayın tarihi: 09.08.2007
887
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.