Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Başınızın belası 'uykusuzluk'

Başınızın belası 'uykusuzluk'

Gecede sadece iki saat eksik uyumak düşünme yetisine ve hafızaya ket vuruyor. Altı saatten daha az uyuduğunuz halde uykunuzu aldığınızı düşünüyorsanız, muhtemelen uykusuzluğun bilimsel yollarla belgelenen son etkisinden muzdaripsiniz.

Araştırmalar göre; iki hafta boyunca önerilen uyku süresi olan sekiz saatin altına inmek bile, uykusuz geçen iki uzun geceye eşdeğer bir "uyku borcu" altına girmenize neden oluyor. Gecede ortalama dört saat uyumak beynin üç gece ardarda uyumamış gibi tepki vermesine yol açıyor.

Pennsylvania Tıp Üniversitesi'nde uyku ve kronobiyoloji dalında görev yapan Dr.Hans P.A. Van Dongen "İşin en endişe verici kısmı ise bu insanların aslında ne kadar uykusuz kaldıklarının farkında olmamaları" diye konuşuyor.

Van Dongen'e göre uykusuz gece geçirenler kendilerini sadece biraz yorgun hissedebilirler ama tepki vermeleri daha uzun sürüyor, hafızaları zayıflıyor ve başka düşünce bozuklukları ortaya çıkıyor.

Bazı insanlar gecede sekiz saatten az uyudukları halde bedensel işlevlerini yerine getirebilseler de, çoğumuzun sağlıklı bir zihin ve beden için bu süreyi zaman içinde dengelememiz öneriliyor.
Yayın tarihi: 27.11.2003
598
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.