Sağlık

Başarısız karne intihara sürüklemesin

Başarısız karne intihara sürüklemesin

Karneye verilen olumsuz tepki, utanç ve değersizlik duyguları yaratıyor Uzmanlar, ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören öğrencilerin 15 haziran salı günü karne alacağını hatırlatarak, velileri 'karneyi hayatın anlamı yapmamaları' konusunda uyardı.

Karne baskısı çocuklarda psikolojik sorunlar yaratıyor

Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Etkileşim Psikolojik, Eğitim ve Yönetim Danışma Merkezi'nden psikolog Dr. Aysın Turpoğlu Çelik, ailelerin çocuklarını iyi gözlemleyip başarılı olduğu alanları ön plana çıkarmaları gerektiğini söyledi.

İntihara en yatkın dönem

Anne ve babaların akademik bir çalışmanın sonucunu gösteren karneyi 'hayatın anlamı haline getirmemeleri'nin önemini vurgulayan Çelik, özellikle ergenliğin intihara en yatkın dönem olduğunu ve bu dönemde çok değer verilen karnenin kötü bir sonuca neden olabileceğini kaydetti.

'Seni sen olduğun için seviyorum'

Çelik, karnesi beklenilen düzeyde olmayan bir çocuğun yoğun utanç ve değersizlik duygusu hissedeceğine de dikkat çekerek, şöyle dedi: "Anne-babanın sadakati okul başarısına endeksleniyor. Çocuk 'annem-babam beni artık sevmeyecek, bana değer vermeyecek' düşüncesine kapılıyor. Çocuğun kafasında böyle bir düşünce oluşmuşsa, bu çok tehlikeli. Koşula bağlı sevgi olmamalı. Çocuğa 'seni sen olduğun için seviyorum' duygusu verilmeli."

'Karne başarısızsa, çocuk da başarısız' yanlışı

Psikolojik Danışman Özlem Aykut da, karnenin okuldaki akademik çalışmanın sonucunu gösteren bir belge olduğunu dile getirerek, "Ama karne çocuğun genel başarısı, kişiliğinin bir parçası olarak gösteriliyor. Öyle olunca da çok anlam taşımaya başlıyor. Karne başarısızsa, çocuk da 'başarısız bir çocuk' oluyor" dedi.

'Gelecekte iş kaygılarını ortaya çıkarır'

Karnenin sonucunun çocukların kişiliklerine genellenmeye başladığında sorun ortaya çıktığını ifade eden Aykut, "Bu, küçük bir yürek için çok ağır. Bu durumda ailelere ve öğretmenlere önemli görev düşüyor. Yoksa bu sıkıntı ve kaygı durumu çocukta, gelecekte iş kaygılarını da ortaya çıkarıyor" diye konuştu.

'Karne hayatın sadece bir bölümü'

Karne kaygısının çocukların değil ailelerin ürettiği, ancak çocukların büyüttüğü bir sıkıntı olduğunu anlatan Aykut, "Karne matematik ve sözel alanı kapsıyor. Bu da hayatın sadece bir bölümü" dedi.

'Başarılı olduğu alanlar desteklenmeli'

Aykut, çocukların başarılı oldukları alanlara değer verilmesi ve övülmesinin önemine de işaret ederek, "Çocuk, sosyal alanda, müzikte, resimde ya da sporda başarılı olabilir. Anne ve baba, çocuğun başarılı olduğu diğer alanları gözlemleyip desteklemeli. Bu, çocuğun güvenini artırır ve diğer alanlarda da kendine güvenmesini sağlar" şeklinde konuştu.
Yayın tarihi: 11.06.2004
798
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.