Sağlık

Başağrısını önemseyin!

Başağrısını önemseyin!

Şiddetli başağrılarından şikayetçiyseniz, ilaç alıp ağrıyı geçirmek çözüm değil. Beyin kanaması riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz...

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Bora, beyin kanamalarının sıklıkla yüksek tansiyondan kaynaklandığını, bazı ilaçların, aşırı alkol kullanımının ve madde bağımlılığının da beyin kanamasına neden olabildiğini belirtti.

Bilinen başağrılarından farklı olarak gelişen, şiddetli başağrısı, göz kapağında düşme, şuur bozukluğu ve kusmanın beyin kanamasının belirtileri olabileceğini anlatan Prof. Dr. Bora, şunları söyledi:

"Beyin kanamaları dünyada ve Türkiye'deki insan ölüm sebepleri arasında 3'üncü sırada yer alıyor. Beyin kanaması geçiren hastaların yüzde 30-50'si ölüyor, kurtulanlar ise sakat kalma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Şiddetli başağrıları beyin kanamasının habercisidir. İnsanlar başağrılarını ciddiye almalılar. Hastalar bazen beyin kanaması geçirdiklerinin farkına bile varmıyorlar. Beyin kanaması geçirdikleri daha sonra yapılan tetkiklerde anlaşılıyor. Şiddetli başağrıları ilaç alıp geciktirmemeli, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kanama geçiren bir hastanın, ilk beş gün içinde tekrar kanama geçirme riski oldukça yüksektir."

Prof. Dr. Bora, yazın aşırı sıcaklarda beyin kanamalarında artış gözlendiğine işaret ederek, özellikle tansiyon hastalarının ve 50 yaşın üstündeki kişilerin sıcak havalarda dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi.

Risk grubundaki kişilerin sıcak havalarda yüksek efor gerektiren işlerden ve aşırı yemek yemekten kaçınmalarının önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Bora, "Tansiyon hastaları tansiyonlarını kontrol altında tutmalı ve diyetlerine uymalılar" dedi.
Yayın tarihi: 21.03.2005
738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.