Sağlık

Başağrısında aklınıza ilk gelen tümör olmasın

Başağrısında aklınıza ilk gelen tümör olmasın

Hastalanmaktan korkmayı tutku haline getirmiş kişiler vardır. Her dakika büyük bir sorunla karşı karşıya kalma korkusu içinde, tetikte beklerler.

Hep vücutlarıyla ilgilidirler. Başlarındaki zonklama neyin nesi? Gözleri seyiriyor acaba neden? Ayağa giren kramp neyin habercisi? Ne zor bir hayat! Vücudun sesini dinleyerek sağlık durumunuz hakkında bilgi sahibi olmakla, her dakika hastalık belirtileriyle karşılaşmayı beklemek birbirinden çok farklı.

Vücudunuzu dinleyin ama ondan size her zaman kötü haberler vermesini de beklemeyin. Vücut sesleri hep kötü haber vermez. Aksine tehlike çanlarının çaldığını düşündüğünüz bir sırada yanıldığınızı da müjdeler. Hatta sizin daha kaliteli ve daha sağlıklı bir hayat sürmeniz için yol göstermek gibi bir misyonu da vardır. Bu yüzden onun sesine kulak verirken, sağduyulu olun. Zaten onu sizden iyi kim tanıyabilir ki, dilinden anlasa anlasa siz anlarsınız.

KRONİK YORGUNLUK

Geceleri mutlaka sekiz saat uyku uyuyorsunuz ama sabahları sanki o mışıl mışıl uyuyan siz değilmişsiniz gibi yorgun kalkıyorsunuz. Oysa arkadaşlarınızın çoğu böyle bir durumdan şikayetçi değil. Onlar, gece bir kaç saat uyku ile güne zinde başlayabiliyorlar. Çok önemli bir sorununuz olduğunu düşünüyorsunuz değil mi?

OYSA

Günlerinizi nasıl geçirdiğinizi hesaba katmalısınız. Gün boyunca hızlı bir tempo ile çalışmanızın sonucunda vücudunuzun pes ettiğini düşünmelisiniz. Soğuk algınlığı dahil, virüsle geçen hastalıkların nekahat döneminde de sebebsiz yorgunluk sağlığınıza tam olarak kavuşamadığınızı haber verir. Stresi de unutmayalım. Günlerinizi büyük bir baskı altında geçiriyorsanız hem uyku uyumakta zorlanırsınız ve de yorgunluk duymaktan bir türlü kurtulamazsınız. Lütfen, günlük yaşantınızı bir daha gözden geçirin ve aksayan yanlarını düzeltin.

BİR İHTİMAL

Adet günlerinde fazla kan kaybeden genç kadınlarda kansızlık ihtimali söz konusudur. Kansızlık sürekli yorgunluk hissi yaratır. Duygusal bakımdan kendinizi çok kötü hissettiğiniz bir dönem geçiriyor olabilirsiniz. Depresyonun belirtilerinden biri de sürekli yorgunluk hissidir. Beslenme, ve uykuda sorun yaşıyorsanız ve de kafanızı toplamakta zorlanıyorsanız, sürekli yorgunluğunuzun depresyondan kaynaklanması ihtimali var. Halk arasında Şeker hastalığı olarak bilinen Diyabet de aşırı susama, sık sık tuvalete gitme, ciltte enfeksiyonlar gibi belirtilerin yanı sıra hastanın aşırı yorgunluktan yakınmasına neden olur.

UZAK İHTİMAL

Durmadan kilo alıyorsanız, fazla üşüyorsanız, saçlarınız seyrelmeye başlamışsa, kabızlıktan ve huzursuzluktan yakınıyorsanız, sürekli yorgun olmanızın başlıca sebebi tiroid bezlerinizin gerektiği gibi çalışmamasıdır. Tiroid bezlerini yeniden normal tempoyla çalıştırmak için doktorunuz size bazı ilaçlar önerebilir. Uzak bir ihtimal de olsa, bu saydığımız sorunlar için bir doktora başvurmalısınız.

BAŞAĞRISI

Başınızdaki ağrı geçmek bilmiyor. Aspirin aldınız bir yararı olmadı. Eyvah! Sakın çok önemli bir hastalığa yakalanmış olmayasınız?

OYSA

Başınızdaki ağrı büyük bir olasılıkla göz yorgunluğundan kaynaklanıyor. TV ya da bilgisayar ekranının karşısında saatler geçirmenin bir sonucudur bu ağrı. Başın ön kısmında ve de gözlerin çevresinde yoğunlaşan ağrı, ekrana bakmayı sürdürdükçe şiddetini artırır. Bu durumda sık sık gözlerinizi dinlendirmeyi unutmayın. Zaten başınızdaki ağrının nedeni de bu uyarıyı yapmaktır.

Eğer başınızı çepeçevre bir bant gibi saran ağrıdan yakınıyorsanız ve de başınızda ve ensenizde garip bir baskı hissediyorsanız, aşırı derecede gergin olduğunuzu kabul edin. Gün ilerledikçe ağrının da şiddeti artar. Masaj ve gevşeme egzersizleri yararlı olur. Ağrı kesici kullanmaktan kaçınmalısınız.

BİR İHTİMAL

Genellikle başın bir yanında zonklamayla karışık şiddetli ağrı. Ağrı başlamadan önce gözlerin önünde ışıkların yanıp sönmesi ve iğne batıyormuş gibi acı hissetmek, migren habercisi olabilir.

UZAK İHTİMAL

Şiddetli başağrısına ek olarak boyunda sertleşme ve ışığa aşırı duyarlılık göstermek menenjit hastalığına işaret olabilir. Durup dururken şiddetli bir baş ağrısının başlaması ve kişinin aynı zamanda kusması, kendini halsiz hissetmesi, beyin kanamasından kaynaklanabilir başarısıyla birlikte kendinden geçme ve hatta bayılma da bu sorunun belirtileri arasındadır. İnsanın vücudunda bir ağrı varsa, daima en kötü ihtimali aklına getirir. Baş ağrıları da beyinde tümör ihtimalini akla getirir. Eğer başınızın tümü, sürekli olarak ağrıyorsa, başınızı yastığa koyunca ağrı daha da şiddetleniyorsa ve sizi uykunuzdan uyandırıyorsa, beyinde tümör ihtimalini düşünmek gerekir.

Yazan: Dr. Harriet GOLDHOR
Derleyen: Azize BERGİN / Kelebek
Yayın tarihi: 06.05.2004
788
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.