Sağlık

Baş dönmesini hafife almayın

Baş dönmesini hafife almayın

Literatürdeki adı "Vertigo" olan baş dönmesinin ortaya çıkmasında, boyunda kireçlenme, tansiyon ve iç kulak rahatsızlıklarının yanı sıra stres, uykusuzluk ve açlık da etkili.

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve oldukça sık görülen baş dönmeleri kişiye sürekli "hafif sarhoş" hissi verirken, başın hareket ettirilmesiyle de, dengesizlik ve bulantıya neden olabiliyor.

Birçok kişinin baş dönmesi yaşadığında hangi uzmanlık alanındaki doktora gideceğini bilemediğini belirten Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak- Burun-Boğaz Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Onart, bu tür sorunlar yaşayanların kulak-burun-boğaz doktoruna başvurması gerektiğini söyledi.

"Baş dönmesine boyunda kireçlenme, tansiyon ve iç kulak rahatsızlıklar neden olabildiği gibi stres, uykusuzluk ve açlık da yol açabiliyor" diyen Prof. Dr. Onart, iç kulak kaynaklı baş dönmelerinin, burada bulunan kristallerin yer değiştirmesi sonucu ortaya çıktığını, bu rahatsızlığın yapılacak basit testler ve uygun tedaviyle ortadan kaldırılabildiğini vurguladı.
Yayın tarihi: 11.11.2003
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.