Sağlık

Baş dönmesi deprem habercisi olabilir

Baş dönmesi deprem habercisi olabilir

Türkiye ve Japonya'da yapılan araştırmalar, insanların da deprem habercisi olduğunu ortaya çıkardı. Doç. Dr. Ülkü Ulusoy'un Marmara, Prof. Motoji Ikeya'nın da Kobe depremini yaşayan yüzlerce kişiye ulaşarak yaptığı araştırma aynı sonucu verdi: İnsan da depremi hissedebilir

Son yüzyıl içinde üç milyon insanın hayatını kaybetmesine yol açan depremler, sismologları, ön belirtileri belirlemek için yoğun bir çaba içine soktu. Bu çerçevede, Türk ve Japon bilim adamlarının yaptığı son araştırmalar ilginç veriler ortaya koydu. Deprem öncesi hayvanlarda, bitkilerde ve gökyüzündeki değişiklikler yanısıra, insanlardaki değişiklikleri de araştıran Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ülkü Ulusoy ile Osaka Üniversitesi Kuantum Jeofizik Laboratuvarı'nda görevli Prof. Dr. Motoji Ikeya, Marmara ve Kobe'deki depremler öncesinde, insanlarda bazı ortak değişimler olduğunu tesbit ettiler.

Kültür Bakanlığı tarafından ''Deprem Habercisi Olaylar'' başlığı altında kitaplaştırılan çalışmada, deprem öncesinde insanlarda mide bulantısı, yiyeceklerden tiksinti, başdönmesi, denge bozukluğu gibi belirtilerin ortaya çıktığı belirtildi.

Araştırma için 17 Ocak 1997'de meydana gelen 7.2 büyüklükteki Kobe depremi sonrası bin 711, 17 Ağustos 1999'daki 7.4 büyüklükteki Marmara depremi sonrası da 4 50 kişiyle yüzyüze ya da telefon, faks ve internetle iletişim kuruldu.

İshalde artış, adette sapma


Kobe ve Marmara depremlerini yaşayanlar, depremden önce uyku saati olmasına karşın bebeklerin uyanıp ağladığını; depremden bir gün önce başdönmesi, kusma, bulantı, nefes almada güçlük, başağrısı, yorgunluk belirtileri ortaya çıktığını söylediler. Bunlara ilaveten Kobeliler, depremden önce yanaklarında soğukluk hissettiklerini, rüzgár olmadığı halde yaprakların hışırdadığını, deprem merkezi civarında çevreye kötü bir kokunun yayıldığını, akıl hastalarının farklı tepkiler ortaya koyduklarını da vurguladılar. Marmara depremini yaşayanlar ise bu ortak belirtilere ilaveten ishal, regl dönemlerinde sapma ve yüksek tansiyondan şikayet ettiler.


Akşam sefaları aniden soluyor

Doç. Ülkü Ulusoy ve Prof. Motoji Ikeya'nın sunuş yazılarının bulunduğu kitapta, her iki depremde yaşanan diğer sıradışı olaylar ise şöyle sıralandı:

Akşam sefası: Yapraklarda su kaybı, aniden solma

Köpek: Dayanılmaz biçimde uluma, yüksek sesle havlama, huzursuzluk

Kedi: Çığlık atma, yüksek bir ağaca veya sahibinin kucağına tırmanma

At: Kişneme, dörtnala koşma

Fare: Yer altından çıkma

Muhabbet kuşu: Delice çırpınma

Saat: Normalden çok hızlı veya yavaş çalışma

Telsiz: Kendiliğinden parazitlenme

Oto teybi: Kendiliğinden kanal arama

Televizyon: Kırmızı çizgili parazitlenme

Floresan lamba: Deprem fırtınası sırasında belli belirsiz ışıma

Cep telefonu: Çalışmama, parazitlenme

Buzdolabı: Kompresörde berbat bir gürültü

Çam ağacı: Yapraklarda yanmışçasına su kaybı başgösteriyor.
Yayın tarihi: 18.03.2002
1148
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.