Sağlık

Balıktan Hepatit B aşısı üretildi

Balıktan Hepatit B aşısı üretildi

Zebra balığının genetik yapısı değiştirilerek, kaslarında Hepatit B aşısı üretilmesi sağlandı.

Singapur Ulusal Üniversite'de görevli bilim adamları, yöntemin somon balığı gibi yenebilir balıklarda da uygulanabileceğini kaydederek, çiğ olarak yenilmesi gereken balığın, gelecekte aşıların yerini alabileceğini söyledi.

Gelecekte enjektörle yapılan aşılara alternatif olarak genetik yapısı değiştirilmiş balıkların yenmesi yeterli olacak.

BBC'de çıkan habere göre, balık tarafından üretilen aşı, ilk etapta Hepatit B hastalığı bulaştırılan hayvanlar üzerinde denenecek. Bilim adamları, 1 kilo balık kasında 27 gram aşı bulunduğunu hesapladı. Bilimadamı Gong Zhiyan, balıkların aşı üretiminde kullanılmasının diğer yöntemlere göre daha ucuz olacağını belirterek, inek gibi memelilerin kullanılması halinde insanlara çeşitli hastalıkların bulaşma olasılığının bulunduğunu, balıklarda bu tehlikenin olmadığını belirtti.

Henüz aşı için ne kadar balık yenilmesi gerektiğini bilmediklerini ifade eden Gong Zhiyan, yüksek protein oranı nedeniyle miktarın fazla olmayacağını tahmin ettiğini söyledi.
Yayın tarihi: 15.09.2003
875
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.