Sağlık

Balıklar sabır ister

Balıklar sabır ister

Hiç akvaryuma sahip olmamış ya da bu hobiyi hüsranla sonlandırmış hemen herkeste aynı önyargı vardır.

Akvaryum bakımı çok zor. İlk kez akvaryum kuracak herkes bu uğraşa her zaman şüpheyle yaklaşır. Oysa bu tamamen yanlış.

Akvaryum hobisi, apartmanların ve betonların arasında sıkışıp kalmış hayatımıza doğadan bir parçayı sığdırmamızı sağlıyor. Üstelik birçok evcil hayvanın evde bakılmasından daha büyük bir kolaylık sunuyor. Birçok evcil hayvanı evimizde beslerken, onları doğal yaşamlarından ve doğal davranışlarından uzaklaştırmış oluyoruz. Ancak akvaryumdaki balıklar, bitkiler ve diğer omurgasız canlılar evimizde tamamen bizim kontrolümüzde yarattığımız, minyatür doğal ortamlarında yaşıyorlar. Bu nedenle akvaryum hobisi diğer birçok evcil hayvan beslenmesinden daha keyifli, daha az zahmetli ve daha az masraflıdır.

Balıkların bakımı kolay

Akvaryum doğru bilgilerle ve kaliteli bir donanımla kurulduğunda sanıldığındandaha kolay bir uğraştır. Bakımı çok zaman gerektirmez, balıklarınıza yem vermek için bir sabah, bir akşam ikişer dakika, yosunlanan camları silmek ve hızlı büyüyen bitkileri budamak için haftada 5 dakika, aşağı yukarı %25 oranında dü¬zenli su değişimleri için 2 -3 haftada bir yarım saat, kirlenen filtreyi temizlemek için de belki 2 ayda bir yarım saate ihtiyacınız var. Akvaryum kurmaya karar verdiğinizde mutlaka 2 özelliğe sahip almalısınız: Bilgi ve sabır. Çünkü akvaryum sadece içinde balıkların bulunduğu cam bir kap değil. Akvaryum; kumu, bitkisi, taşı, ışıklandırma, ısıtma ve filtre sistemi, balığı ve suyuyla birlikte yaşayan bir organizma.

Akvaryumda bilgi en önemli kural

Herhangi bir noktada yapacağınız bir hata ya da eksiklik, organizmanın tamamını etkileyecektir. Bu nedenle akvaryum hobisinde en önemli kural bilgidir.

Günümüz teknolojisinde artık bilgiye ulaşmak zor değil. Eskiden bizim bilgilerimizin tek kaynağı akvaryumcular ve kendi deneyimlerimizdi. Ancak günümüzde internet aracılığıyla dünyanın her yerindeki hobicilerle iletişim kurup onların deneyimlerini paylaşma ya da dünyanın herhangi
bir yerindeki bir yazarın kitabını evde oturduğumuz yerden sipariş verebilme şansına sahibiz. Bu nedenle akvaryum konusunda mümkün olduğu kadar çeşitli kaynaklardan faydalanabiliriz. Akvaryum konusunda bilmemiz gereken en önemli konu; su kimyası. Suyun Ph, Oh, Kh, tuz oranı ve sudaki azot döngüsü çok iyi bilinmeli. Çünkü dünyanın farklı bölgelerinde, farklı akarsu ve göllerde yaşayan balıkların farklı su ihtiyaçları olacaktır. Örneğin; Güney Amerika kökenli tetra cinsleri, kedi balığı cinsleri, discus gibi balıklar yumuşak ve hafif asidik sulardan hoşlanırken, Afrika kökenli cichlid türleri sert ve alkali sulardan hoşlanırlar. Doğalolarak bu iki farklı orijinli balıkları aynı akvaryumda buluşturmak, türlerden bazılarının gelişmesini, güzelliklerini sergilemesini ve üremesini olumsuz etkileyecektir.

Sabır ise akvaryum hobisinde sahip olmamız gereken ikinci meziyet. Çünkü biraz önce de bahsettiğim gibi evimizde akvaryum kurduğumuzda aslında doğanın minyatür bir parçasını evimizde taklit etmeye çalışırız.

Sonuç olarak, yeterli bilgi ve teknik donanım olrnadan sabırsızca akvaryum kurmak isteyen hobiciler, bu hobinin zevklerinden faydalanma fırsatı bulamadan hasta balıklarla, önüne geçilemeyen ölümlerle mücadele etmek zorunda kalırlar. Bir süre sonra ise akvaryurnun çok zor bir hobi olduğuna karar vererek vazgeçerler.

Balıktan suya

Doğada hiçbir şey aceleye gelmez. Her şey kendi düzeni ve ahenki içinde devam eder. Örneğin; yeni bir akvaryum kurdunuz, aydınlatması, ısıtıcısı ve filtre sistemi tamam. Sıra balıkların içine konmasına geldi. Ancak akvaryumunuz balıklar için henüz hazır değildir. Azot döngüsünde görev yapacak bakterilerin çalışmaya başlamaları için ortalama 15 - 20 gün beklemeniz gerekecek. Bu süre tamamlanmadan akvaryuma koyacağımız balıklar biyolojik olarak hazırlanmamış bir ortamda hastalanmaya müsait olacaklardır.
Yayın tarihi: 25.04.2005
760
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.