Sağlık

Balık yağı ve soya ölüm riskini azaltabilir

Balık yağı ve soya ölüm riskini azaltabilir

Japonya'da yapılan yeni bir araştırmada balık ve soya bakımından zengin bir beslenme düzeninin sağlığa olan yararlarına ilişkin daha fazla kanıt bulundu.

Araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek oranda soya tüketen erkek ve kadınların araştırma boyunca herhangi bir nedenden ötürü yaşamlarını yitirme olasılıkları daha düşüktü. Balık yağında ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitlerinin de erkeklerde olmasa da kadınlarda daha düşük ölüm riskiyle bağlantılı olduğu bulundu.

Yaşam süresinin dünyada en uzun olduğu ülke olan Japonya'da en temel besinler balık ve soya. Balık yağı pıhtılaşmayı azaltmasının yanısıra kandaki kolesterol seviyesini de iyileştiriyor.
Beslenmeyle ilgili kayıtların analizinde soya içeren besinlerin tüketimi bakımından ilk %25'lik dilimin içinde olan yetişkinlerin ölme olasılığı araştırma boyunca daha az soya tüketen yaşıtlarına oranla daha düşük olduğu ortaya çıktı.
Japonya'daki Gifu Üniversitesi'nden Dr. Chisato Nagata ve meslektaşlarına göre, Omega 3 yağ asitleriyle kanser ve kalp krizi gibi hastalıkların arasındaki ilişkinin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
Yayın tarihi: 26.12.2002
726
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.