Sağlık

Balığın bir faydası daha!

Balığın bir faydası daha!

Balık ve besin değerleri üzerine yapılan iki araştırma, gençken balık yemenin yaşlılıkta gözü koruduğunu ortaya koydu.

ABD'de yayımlanan 'Archives of Ophthalmology' dergisinde yayımlanan iki yeni araştırmada, özellikle somon balığında bulunan omega-3 yağının ilerleyen yaşta gözde görme kaybını azalttığı belirlendi.

Massachutestts-Boston Göz ve Kulak Hastanesi ile araştırma ekibinin başkanı Dr. Johanna Seddon, 75 yaş ve üzerinde artan makula dejenerasyonunun balık yağı ile azaldığının kanıtlandığını söyledi.

Yüzde 36 azalma

ABD Ulusal Göz Kurumu'ndan Dr. Emily Chew da, iki araştırmanın da sonuçlarına katılarak, balıkta omega-3 ile 'lutein' maddesinin hem gözü hem kalbi koruduğunu belirtti.

Altı yıllık bir sürece yayılan araştırma, ABD'de yaşayan 680 yaşlı kişi ile 2 bin 335 Avustralyalı üzerinde yapıldı. Haftada iki kez balık yiyen yaşlılarda görme bozukluğunun yüzde 36 azaldığı görüldü.

Kendisi yoksa hapı var

Uzmanlar, balık yeme olanağı olmayan ya da balık tadına alışkın olmayan kişilerin, imkanlar dahilinde balık yağı hapları alabileceğini belirtti.
Yayın tarihi: 21.11.2006
877
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.