Sağlık

Bakıcınızdan "sağlam raporu" isteyin

Bakıcınızdan "sağlam raporu" isteyin

Bakıcının sağlığı bebeğin sağlığı için çok önemli. Dr. Gülnihal Şarman "Çocuğunuzun bakıcısından verem, AIDS, hepatit testi gibi testleri yaptırmasını isteyin" diyor

Çalışan anne olup da bakıcı sorunu yaşamayan yok gibidir. İdeal bakıcıyı bulmak için annenin bakıcıyı beğenmesi yetmiyor. Artık çocuk doktorları da anneleri bakıcının sağlığı konusunda uyarıyor. Çünkü bir anlamda bakıcının sağlığı, çocuğun sağlığı anlamına geliyor. Bu yüzden sarılık, AIDS, verem gibi bulaşıcı hastalıklarının var olup olmadığını öğrenmek için bakıcılarınızdan birtakım kan testlerini yaptırmalarını isteyin.

Amerikan Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Şefi Dr. Gülnihal Şarman, aile, akraba ve yakın çevreyi es geçmeden bakıcının gündeme getirilmemesini öneriyor. Şarman özellikle ilk iki yaşına, yani isteklerini söyleyebilip konuşana kadar bebeğe, en yakın ve sevgiyle yaklaşacak anneanne, büyük teyze veya aile dostu tarafından bakılmasının daha sağlıklı olduğunu ifade ediyor.

Çocuk için işi mi bırakmalı?

Annenin çalışması çocuğa zararlı mı? Hiçbir araştırmada bunun görülmediğini anlatan Şarman, annesi çalışan çocukların daha sorumlu, daha özgür, daha olgun ve mantıklı olduğunu söylüyor. Şarman'a göre çalışan anne çocukları yaşıtlarına göre daha özgüvenli ve kendilerini ezdirmiyor. Büyüklerle de daha rahat fikir alışverişinde bulunuyorlar.

Hem çalışıp hem de bebeğinin sağlıklı büyümesini isteyen annelerin -aile yakınlarından yardım da alamıyorlarsa- tek şansı kalıyor: Bakıcı. Şarman, bakıcıda aranacak kriterlerin belki de en önemlilerinin karakter ve sağlık olduğunu belirtiyor. Bakıcının gözle görünen özelliklerinin yanında, taşıdığı ve bu nedenle bulaştırabileceği hastalıklar yönünden de araştırılması gerektiğini vurguluyor.

Parazit taşıyıp taşımadığına da bakın
Bakıcının hangi uyruktan olduğu ve hangi ülkeden geldiğinin çok önemli olduğunu belirten Şarman, başta hepatit C-B, AIDS, verem gibi kan yolu ve salgılarla bulaşabilen hastalıkların testinin istenmesi gerektiğini vurguluyor. Bu üç hastalığı taşısa da bakıcının gayet sağlıklı görünebileceği yönünde uyarıda bulunan Şarman, şu noktalara işaret ediyor: "Bulgaristan, Moldova, Tayland gibi ülkelerden gelen kişilerin gelenek ve görenekleri, ekonomik düzeyleri ve yaşama stilleri çok farklı. AIDS gibi bazı hastalıkların, bizde çok az görülse de, bazı ülkelerde görülme sıklığı çok yüksek. Bu nedenle bakıcıya AIDS testi yaptırmakta fayda var. İki tip hepatite, B ve C'ye mutlaka baktırılmalı. Hepatit C kan yoluyla geçer ama salgılarla da bulaşabiliyor. Hepatit B de bebeğin öpülmesi gibi durumlarda geçebilir. Eğer bakıcıyı bir şirket aracılığıyla bulduysanız aşı karnesini istemelisiniz. Sosyoekonomik seviyesi düşük ülkelerden gelen kişilerde görülen hastalıklardan biri de verem. Verem için mutlaka tarama yapmak lazım çünkü aktif tüberküloz bebeğe geçebilir. Bebek aşılı bile olsa tüberküloz geçirebilir. Aşının yüzde 100 koruyuculuğu yok. Bu nedenle bakıcıdan hem PPD deri testi hem de akciğer filmi istenmeli. Bunun dışında boğaz kültürü yapılmalı. Boğazında streptekok mikrobu taşıyor mu diye bakılmalı. O durumda kesinlikle bebeği öpmemesi, bebeğin emziğini ağzında temizleyip vermemesi gerektiği mutlaka söylenmeli. Parazit taşıyıp taşımadığına da bakılabilir. Ayrıca bakıcı bakımlı-temiz olmalı. Tırnakları uzun olmamalı, tırnaklarına cila sürmemesi tercih edilmeli. Fazla yüzük bilezik takmamalı. Ayak bakımına da önem vermeli çünkü bazı bakıcılar bebeği ayaklarında uyutuyor."

Bebeği bakıcıya ne zaman bırakmalı?

Çalışan annelerden gelen ilk soru "Bebek doğduktan sonra evde ne kadar kalmalıyım?" şeklinde. Şarman bunu "Ne kadar kalınırsa o kadar iyidir" diye yanıtladığını söylüyor. İlk sekiz haftada (lohusalık dönemi) bebeğin emmesinin ve uyku saatlerinin düzene girdiğini anlatan Şarman, ayrıca bu sürenin annenin kendisini toparlaması gibi birçok açıdan önemli olduğunu belirtiyor: "Annenin en az dört ay çalışmaması daha uygun. Dört ayın sonunda anne-bebek iletişimi oturuyor. Annenin uzun saatler bebeği bırakması sonucu bebeğin aşırı bir yoksunluk içine düşmeyeceği de biliniyor."

Hazırlayan: Ayşegül Aydoğan/Milliyet
Yayın tarihi: 23.08.2004
1149
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.