Sağlık

Bahar yorgunluğu için 10 öneri

Bahar yorgunluğu için 10 öneri

Şu günlerde herkesin derdi aynı. Sabahları yataktan çıkamama, gün boyunca bir türlü toparlanamama. Bütün bunlar bahar yorgunluğunun tipik belirtileri. Uzmanlar, son derece yaygın olan bitkinliğin, vücudun normal bir reaksiyonu olduğunu söylüyorlar.

Organizma, kış bitiminde gücünün sonuna geliyor. Kendini daha sıcak ısıya ayarlamak zorunda kaldığı bahar günlerinde ise bu nedenle zorlanıyor. Bahara daha zinde girmek istiyorsanız, işte size önerilerimiz...

Sıvıya hücum: Günde 1.5 litre su ve meyve suyu içmelisiniz. Ancak kahve ve çay, vücuttaki suyu emdiklerinden, içmeniz gereken miktara dahil değildir.

Harekete geçin : Yorgunluğun en büyük düşmanı harekettir. Yakın mesafelere arabayla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin.

Sauna iyidir: Vücudunuzun kışa veda ederken zorlanmaması için sauna seansları düzenleyin. Böylece cilt ve mukoza kendisini yeniler.

Güneşin sihri: Bütün gününüzü floresan lambalarıyla donatılmış bürolarınızda geçirmeyin. Güneş ışınları hem ruhun merhemidir, hem de vitaminlerin değerlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

Yürüyüş yapın: Sürekli jogging yapanlar ve maratoncular çok iyi bilirler: Yürüyüş vücudu harekete geçirir. Tenis ve futbol oynamak, bisiklete binmek de aynı etkiye sahiptir. Kalbiniz, kan dolaşımınız ve ciğerleriniz size müteşekkir kalacaktır.

Sağlıklı beslenme:

Bahar yorgunluğu bir hastalık değildir. Bu yüzden de buna karşı etkili bir ilaç yoktur. Doğal besinler ve bazı karışımlarla zinde olabilirsiniz.

Alkole veda: Alkolün zindeleştirdiğine ilişkin yaygın inanış yanlış. İlkbahar başlangıcında, akşamları içmeye alışkın olduğunuz bir kadeh şaraptan veya bir bardak biradan uzak dursanız daha iyi olur.

Cildinizin bakımı: Havası kuru odalar, soğuk hava ve toz, cildinizi fazlasıyla etkiledi. Cildiniz şimdi bakım istiyor. Temizleme sütü, maskeler ve peeling hem cildinizi canlandırır, hem de dinlendirir. Ama daha sonra temiz havaya çıkmayı ihmal etmeyin.

Sabah jimnastiği: Sabah jimnastiğin, açık pencere önünde yapılması tavsiye ediliyor. Bu şekilde kan dolaşımı harekete geçerek, içinizdeki düşmanı yenmenizi sağlar.

Uyuyun: Eğer imkánınız varsa, şu günlerde uykuya daha fazla zaman ayırın. En az 7-8 saatinizi uyku ayırmanızda fayda var.
Yayın tarihi: 20.03.2003
680
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.