Sağlık

Bahar mantar zehirlenmeleri zamanı

Bahar mantar zehirlenmeleri zamanı

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Turan Aslan, zehirli mantarların yüksek ısıda bile etkisini kaybetmediğini, pişirilerek yense bile 3 saat içinde zehirleyeceğini belirtti.

Zehirli mantarlara başta İstanbul ve yakın çevresi olmak üzere, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sık rastlandığını söyleyen Turan Aslan, "mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerden korunabilmek için yabani mantarlardan uzak durun" uyarısında bulundu.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Turan Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de özellikle bahar aylarında mantar zehirlenmelerine bağlı ölümlerde artış olduğuna dikkati çekerek, Zehir Danışma Merkezi'ne yapılan başvurularda yabani bitki zehirlenmelerinin önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Zehirli veya yenilen mantarlar konusunda, vatandaşların önemli bir bölümünün mevcut "yanlış ve kalıplaşmış bazı inanışlar" doğrultusunda hareket ettiğini ifade eden Aslan, şunları kaydetti:

"Ormanlık alanlar ve kırlarda kendiliğinden yetişen mantarların yenilebilenlerini zehirlilerinden ayırmak oldukça zordur. Zehirli mantarları kolayca tanımak için pratik ayrım noktaları bulunmamaktadır. Kulaktan dolma, yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Yanlış inanışlar doğrultusunda toplanan ve tüketilen mantarlar ölümlere yol açmaktadır. Hemen hemen bütün mantar zehirlenmelerine 'Amanita Muscarina' ve 'Amanita Phalloides' adı verilen iki cins zehirli mantar yol açmaktadır. 'Amanita Muscarina'nın zehri yüksek ısıda bile etkisini kaybetmediğinden, bu cins mantarlar pişirilerek yense dahi 3 saat içinde zehirlenme belirtileri gösterirler."

"Kültür mantarları yenilmeli"

Bu grup mantarlara, başta İstanbul İli ve yakın çevresi olmak üzere, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sık rastlandığını belirten Aslan, özellikle bu bölgelerde yaşayan vatandaşların daha dikkatli olmalarını istedi.

Mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerden korunabilmek için yabani mantarlardan tümüyle uzak durulması gerektiğini kaydeden Aslan,seralarda özel yetiştirilen ve marketlerde ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi belli olan kültür mantarlarının tüketilmesinin zehirlenmeleri önleyeceğini ifade etti.

Aslan, yabani mantar yiyen ve göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, karın bölgesinde kramplar ve göz bebeklerinde küçülme şikayetleri görülen hastaların vakit kaybetmeden kusturulması gerektiğini bildirdi.

Hastanın en kısa zamanda doktora götürülmesini, mümkünse hastanın yediği mantar örneğinin de beraberinde götürülmesini isteyen Aslan, yeterli düzeyde tedavi edilemeyen vakaların, ağır karaciğer yetmezliğive ölümle sonuçlanabileceğine işaret etti.

Turan Aslan, başkanlık bünyesindeki Zehir Danışma Merkezi'nce hastanın tedavi gördüğü kliniğe uygun tedavi prensiplerinin belirlendiğini ve gerekli durumlarda mantar zehirlenmelerinde kullanılan spesifik antidotların yurtdışından temin edildiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 06.05.2005
1178
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.