Sağlık

Bağışıklık sistemiyle erken doğum ilişkisi

Bağışıklık sistemiyle erken doğum ilişkisi

Dr. Mehmet Genç'in, Cornell ve Harvard Üniversitelerindeki araştırmaları, kadın üreme yollarında görülen enfeksiyonlar ile bağışıklık sistemiyle ilgili bazı genlerin ilişkisini ortaya koydu.

Dr. Mehmet Genç
Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimleri Derneği'nin bu yılki toplantısında sunulan 600'ün üzerindeki bildiri içinde en iyi iki bildiriden biri seçilen çalışmayla birçok mikrobik hastalığa, bazı kadınların diğerlerine göre daha yatkın olduğunu, bunun genlerinden kaynaklandığı gösterildi.

Hangi genlerin olaydan sorumlu olduğunu saptadınız?

Araştırmaya göre bağışıklık sistemiyle ilgili oldukları bilinen ILRN ve TNF-alfa genlerinde farklılaşma (mutasyon) olan kadınların, kadın üreme yolları enfeksiyonlarına yakalanma ve buna bağlı erken doğum yapma riskini de artıyor.

Araştırma kaç kadınla yapıldı?

Araştırma kapsamında toplam 619 kadının genetik yapısına bakıldı. ILRN genlerinde farklılaşma bulunmayan 75 kadından 5'i, gen farklılaşması olan 137 kadının 25'inin erken doğum yaptığı saptandı. Yani mutasyon erken doğum riskini 4.4 kat artırmıştı.

TNF-alfa genlerinde farklılaşma bulunmayan 316 kadından 28'i, gen farklılaşması olan 90 kadından 16'sı erken doğum yapmıştı. Mutasyon erken doğum riskini bu kez 5 kat artırmıştı.

Vajinal enfeksiyonlar nasıl oluşur?

Normal vajinada bulunan ve kontrol altındaki bakteriler, bilinmeyen nedenlerden dolayı artarak bakteriyel vajinoz enfeksiyonuna yol açabiliyor.

Enfeksiyon kendini nasıl gösteriyor?

Kötü koku ve akıntıyla kendini gösteren bu enfeksiyonla erken doğum arasında ilişki var.

Erken doğumu nasıl tetikliyor?

Vajinadaki lokal bağışıklık sisteminin, bakteri sayısını belli bir düzeyin altında tutması gerekiyor. Bazı kadınların bağışıklık sistemindeki eksiklik, bakterilerin kontrolsüz şekilde artmasına yol açıyor. Bağışıklık sistemindeki yetersizlik kişinin genlerinden kaynaklanıyor.

Vücut bakteriyle savaşırken ona karşı üretilen bazı maddeler doğum mekanizmasını tetikliyor. Rahim ağzı yumuşuyor, açılıyor. Aynı zamanda rahimin kasılmasını sağlayan prostaglandin denilen bazı maddelerin düzeyi artıyor.

Bu bilgilerin pratikteki yararları nedir?

Gen bilimindeki çalışmalar aynı hızla devam ederse, sorunlu genlerin sağlıklı olanlarla değiştirilmesi bile gündeme gelecek.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 06.09.2004
727
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.