Sağlık

Bağışıklığı sağlayan gen bulundu

Bağışıklığı sağlayan gen bulundu

Yapılan araştırmalar sonucunda hastalıklara karşı uzun süreli bağışıklığı sağlayan ana gen bulundu.

ABD`nin Georgia eyaletindeki Emory Aşı Araştırma Merkezi`nde çalışan Shane Crotty, SAP adı verdikleri gen olmadan, bağışıklık sisteminin insanları hastalıklara karşı dirençsiz hale getiren patojenleri (hastalık yapan madde ya da mikroorganizma) tanıyamadığını ve tepki vermediğini söyledi.

Crotty, SAP`ın bulunmasının, aşı araştırmalarında da çok önemli rol oynayabileceğini belirterek, genin kullanılmasıyla hastalık tedavilerinde faydalar sağlanabileceğini kaydetti.

Araştırmada, SAP eksikliği bulanan ve normal fareler iki ayrı gruba bölündü. İki gruptaki fareler de kendilerine verilen virüse başlangıçta aynı tepkiyi verdi. Ancak daha sonra SAP eksikliği bulunan fareler yeterince plazma hücresi ile uzun süreli bağışıklık için önemli olan ve virüsleri yok etmek için gerekli B antikor hücrelerini üretmedi.

Araştırmaya katılan bilim adamlarından Dr. Rafi Ahmed, normal farelerin başlangıçta hastalığı yenmesinin ardından SAP`ın hastalık kendini yeniden gösterir göstermez virüslerle mücadeleye başladığını söyledi.

Yayın tarihi: 16.01.2003
698
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.