Sağlık

Bağırsak kanserinde erken teşhis kolaylaşacak

Bağırsak kanserinde erken teşhis kolaylaşacak

Erken teşhisinde tedavi olanağı yüksek olan bağırsak kanseri tümörlerinin ilk evrelerinde tespit edilmesini kolaylaştıran bir protein belirlendi. ABD'deki Wisconsin Üniversitesi'nde görevli bilim adamı William Dove başkanlığındaki ekip, 'clusterin' adlı bir proteinin konsantrasyonunun bağırsak kanseri hücrelerinde daha yüksek olduğunu tespit etti.

Bağırsak kanseri olan farelerin hücre çekirdeğindeki aktif genleri sağlıklı farelerle karşılaştıran bilim adamları, tümör hücrelerindeki 'clusterin' üretiminin daha yüksek olduğunu belirlediler. Bilim adamları, clusterinin işlevinin henüz bilinmediğini belirterek, bu proteininin, insanlardaki tümör hücrelerinde de daha fazla üretildiği için kanserin gelişmesinde rol oynadığını tahmin ediyorlar.
Konuyla ilgili makale "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlandı.
Sanayi ülkelerinde her 20 kişiden biri bağırsak kanserine yakalanıyor. Bilim adamları, fazla yağlı ve lif oranı düşük yiyeceklerin tüketilmesinin bağırsak tümörlerinin oluşmasında önemli rol oynadığı görüşünde.
Yayın tarihi: 01.08.2003
634
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.