Sağlık

Bağımlılık artıyor!

Bağımlılık artıyor!

Bilim adamları, aşırı yemenin obez insanlarda bir çeşit bağımlılık olabildiğini bildirdiler.

Bilim adamları, mide ile beyin arasındaki sinyalleri takip için "Implantable Gastric Stimulator" adı verilen bircihazı kullanarak araştırma yaptılar. Brookhaven Milli Laboratuvarı araştırmacıları, mideden beyine vagus siniri vasıtasıyla gönderilen sinyalleri izlemek için, cihazı obez gönüllüler üzerinde kullandılar.

"Ne kadar yediğimiz ve yeme ihtiyacı içinde olup olmadığımıza dair sinyalleri beyne götürdüğü için" araştırmada vagus sinirinin kullanıldığı belirtildi. Araştırma sonucunda, obezler ve uyuşturucu bağımlılarında, yiyecekler ve uyuşturucu isteğinin temelinde benzer beyin faaliyetlerinin bulunduğu saptandı.

Brookhaven Laboratuvarı tıp bölümü başkanı Dr. Gene-Jack Wang, beynin sinyalleri alan bölgesinin hafıza ve hissiyatla ilgili hippocamus ile ön korteks olduğunu saptadıklarını belirterek, hippocamusun aynı zamanda beynin uyuşturucu alışkanlığıyla ilgili bölgesi olduğunu hatırlattı.

Wang, artık zayıflamış olsa bile obez bir insanın hippocamus bölgesine sinyallerin gelmeye devam ettiğini belirterek, obezliğin "nüksetme ihtimalinin yüksek olduğunu" kaydetti.

Yeme alışkanlığının bağımlılık olduğunu uzun zamandır dile getiren Florida Üniversitesi McKnight Beyin Enstitüsü'nden Dr. Mark Gold ise daha iyimser bir yorum yaptı. Gold, yeni bulguların, uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi obezitede de yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesini sağlayabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 05.10.2006
667
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.