Sağlık

Bacaklara yanlış teşhis

Bacaklara yanlış teşhis

'Huzursuz bacak sendromu'nun belirtileri kimi zaman yanlış teşhislere yol açabiliyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Hastalıkları Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Aksu, bacaklardaki ağrılar nedeniyle hastaya sürekli hareket etme isteği veren hastalığın, hekimlerce iyi tanınmadığı için hareketli çocuklara hiperaktif, yaşlılara romatizma teşhisi konulabildiğini belirtti.

Aksu, "Hastalığın belirtileri, özellikle öğleden sonraları ve akşamları ortaya çıkan bacaklarda ağrı, kaşıntı, uyuşma, karıncalanma ve batmalardır. Bu belirtiler nedeniyle hastalar sürekli hareket etmek ister. Uykuya dalmak zorlaşır. Gece yarılarına kadar gezinip sabaha karşı uyurlar" dedi. Aksu, tüm yaş dağılımında her 10 kişiden 1'inin ve 50 yaş üstündeki her 3 kişiden 1'inin bu hastalığa yakalandığını belirtti.

Sendromun demir eksikliğinde yüzde 50, gebelikte yüzde 40, böbrek yetmezliğinde yüzde 35 daha fazla görüldüğünü kaydeden Aksu, doğru teşhis edildiğinde tedavinin mümkün olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 25.08.2003
715
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.