Sağlık

Babasının yüzü ile aynı işyerinde

Babasının yüzü ile aynı işyerinde

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde 21 Ocak’ta yapılan ameliyatla Türkiye’nin ilk yüz nakli gerçekleştirilen ve üniversitede işe başlayan 19 yaşındaki Uğur Acar’ın yanı sıra yüzü bağışlanan 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın kızı 19 yaşındaki Leyla Kahveci de 1.5 ay önce aynı yerde işe başladı.

yüz nakli

AÜ Hastanesi’nde yapılan Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatına donör olan Ahmet Kaya’nın, 6 çocuğundan biri olan ve Antalya’da oturan evli kızı Leyla Kahveci, 1.5 ay önce AÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na bağlı Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde sözleşmeli işçi olarak işe başladı. Gökay Kahveci ile evli olan Leyla Kahveci, kampüs içinde bulunan olimpik kapalı yüzme havuzunda resepsiyonist olarak görevini sürdürüyor.

 

AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, dün düzenlediği basın toplantısında, Uğur Acar’ın artık bir AÜ çalışanı olduğunu belirterek tedavisi ön planda olmak koşuluyla rektörlük ve hastane arasında evrak getirip götüreceğini açıkladı. Acar’ın sözleşmeli işçi olarak çalışmaya başladığı kampüs içerisindeki rektörlük binası ile Kahveci’nin görev yaptığı kapalı havuz arasında 500 metre uzaklık bulunuyor.

 

TÜRK TIP TARİHİNE GEÇEN AMELİYAT

Leyla Kahveci’nin babası Ahmet Kaya, geçen ocak ayında ailevi nedenlerle Uşak’ta intihar sonucu yaşamını yitirmişti. Kaya’nın ailesi tarafından bağışlanan organlarından yüzü, AÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 21 Ocak 2012 tarihinde yapılan ameliyatla Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Gebece Köyü’nde yaşayan mermer işçisi Uğur Acar’a nakledilmişti. Kaya’nın çift kol ve bacağı ise aynı gün Antalya’da yaşayan evli ve iki çocuk babası 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a nakledilmiş, bir süre hastanede tedavi gören Atilla Kavdır, taburcu olduktan sonra yaşadığı mantar enfeksiyonu sonucu nakilden 103 gün sonra 4 Mayıs’ta yaşamını yitirmişti.

 

Leyla Kahveci, babasının yüzünün ve kollarının bağışlanmasının ardından AÜ Hastanesi önünde eşi Gökay Kahveci ile yaptığı açıklamada, babasının uzuvlarının başka insanlara umut olmasının kendisine mutluluk verdiğini ifade etmişti.

Yayın tarihi: 24.05.2012
1031
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.