Sağlık

Baba şefkati zekayı da geliştiriyor

Baba şefkati zekayı da geliştiriyor

Babaların, erken yıllarda gösterdiği olumlu ilginin, çocuğun zihinsel gelişimini en üst düzeye çıkardığı belirtildi. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Sungur, çocukların yetiştirilmesinde annenin kadar, babanın da önemli katkısı olduğunu söyledi.

Babaların, erken yıllarda olumlu katkılar sağladığı çocukların, yetişkinlik çağlarında daha pozitif davranışlar sergilediğini ifade eden Sungur, şunları kaydetti:

''Babaların, erken yıllarda gösterdiği olumlu ilgi, çocuğun zihinsel gelişimini en üst düzeye çıkarıyor. Onlara kitap okuyan, oyunoyanayan ve birçok etkinliği paylaşan babaların çocuklarının özgüveni artıyor. Benlik saygısı yükseliyor ve tüm yetenek setleri gelişebiliyor. Babalar, annelere oranla daha mantıklı davranış gösteriyor, daha sosyal oluyor. Bu da çocuğu olumlu etkiliyor. Böyle yetişen çocuk, korku veren uyaran karşısında kaçmayıp, savaşmayı ve mücadele etmeyi tercih ediyor. Oysa babasının ilgilenmediği veya baba şefkatinden yoksun kalan çocuk korku uyaranı karşısında savaşmayıp kaçıyor.''

Çocukluk dönemi yaşantısının, yetişkinlikte iki ayrı uç davranışı oluşturabildiğini de anlatan Sungur, ''Babanın katkısının da yadsınamadığı bu uç davranışlar, korku veren bir uyaran karşısında ya durumu kabul edip savaşmak ya da ortamı terkedip kaçmak biçiminde ortaya çıkıyor'' dedi.

Nuray Sungur, çocukluğunda ilgi gösterilmeyen yetişkinlerin beyninin, normallerden yüzde 30 daha küçük olduğunun belirlendiğini sözlerine ekledi.


Yayın tarihi: 15.11.2002
680
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.