Sağlık

Az uyku şişmanlatıyor!

Az uyku şişmanlatıyor!

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, az uykunun orta yaşlı kadınlarda açık bir şekilde kilo almaya neden olabileceği belirlendi.

Güncellenme tarihi:
Az uyumak şişmanlatıyor

Uyku ile kilo alma arasındaki bağlantı konusunda şimdiye dek yapılan en kapsamlı araştırmada, yaşları 40 ila 65 yaşları arasında olan kadınların uyku düzenleri incelendi. Geceleri beş saat veya daha az uyuyan arasındaki kadınlarda, yedi saat uyuyanlara oranla en az 15 kilo alma riskinin yüzde 35 olduğu belirlendi.

San Diego kentinde yapılan Amerikan Göğüs Hastalıkları Vakfı yıllık konferansında sunulan araştırmaya göre, geceleri beş saat veya daha az uyuyan kadınların, yedi saat uyuyanlara oranla yüzde 15 daha fazla obez olma riski bulunduğu ortaya çıktı. Bulgular, ABD'de hemşirelerin sağlığı konusunda 68 bin 183 orta yaşlı kadın üzerinde yapılan ve 16 yıl izlenen araştırma çerçevesinde elde edildi. Araştırmaya katılan hemşireler, 1986'dan itibaren uyku alışkanlıkları ve kiloları konusunda iki yılda bir araştırmacıları bilgilendirdiler.

Araştırmaya göre, geceleri beş saat veya daha az uyuyan kadınlar, 10 yıl sonunda ortalama 2.5 kilo alırken, yedi saat uyuyanlar 0.7 kilo aldılar. Araştırmayı yürüten Cleveland'daki Case Western Reserve Üniversitesi'nden Profesör Dr Sanjay Patel, bu miktarın önemsiz gibi görünebileceğini ancak, bunun ortalama bir rakam olduğunu, çünkü pek çok kadının çok daha fazla kilo aldığını söyleyerek, "az miktarda alınan kilo bile kalp ve diyabet hastalığı riskleri doğurabilir" dedi.

Yayın tarihi: 21.03.2012
1481
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.