Sağlık

Aynı maskeyi 24 saat takmayın!

Aynı maskeyi 24 saat takmayın!

Uzakdoğu ülkelerinde ortaya çıkan 'gizemli zatürree' olarak da adlandırılan 'akut solunum yetmezliği sendromu'ndan (SARS) korunmak için kullanılan maskelerin, 24 saatten uzun süre takılmaması gerektiği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşit Mıstık, viral enfeksiyonun bir türüolan SARS´ın, solunum yolu ve temas yoluyla bulaştığına dikkati çekti.

Hastalıktan korunmak için maske kullanmanın ve ellerin bir yere temasından sonra dezenfekte edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Mıstık, şunları söyledi: 'Son günlerde basında, Türkiye´de de maske satışında artış olduğu haberleri yer alıyor. Bu maskelerin geçici koruma sağladığı bilinmeli. Aynı maskeyi 24 saatten fazla kullanmamak gerekir.

Bezden yapılmış bu basit maskeler, uzun süre kullanıldığında her insanın ağız içi florasında mevcut olan bakterilerle yoğun olarak kirlenip, nemle birlikte mikroorganizmaların üremesi için uygun ortamlar oluşmaktadır. Bu durumda, SARS´tan korunayım derken, başka hastalıklara yakalanma riski ortaya çıkmaktadır.'
Yayın tarihi: 14.04.2003
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.