Sağlık

Ayak mantarlarına dikkat!

Ayak mantarlarına dikkat!

Dermatolog Dr. Şerife Günel, havaların ısınmasıyla birlikte artış gösteren mantarlardan korunmak için ayakları terletebilecek ayakkabılardan sakınılması ve uzun süre kapalı ayakkabı giyilmemesi gerektiğini bildirdi.

Dr. Günel, yaptığı açıklamada, mantarların, fırsatını bulduğu ortamda hemen üreyen canlı mikroorganizmalar olduğunu belirterek, "Nemi sevdikleri için banyo, sauna, havuz ve deniz ortamlarında sık bulunurlar" dedi.

Ortak kullanılan ayakkabı, terlik, havlu ve çorapların, hastalığın bulaşmasına yardımcı olduğunu kaydeden Günel, "Ayak mantarlarının yaz aylarında artış göstermesinin sebebi, çoğu kişinin ayaklarında kış ayında uyuyan mantarların, yazın ayak terlemesinin artmasıyla nemli ortamda çoğalarak kendini göstermesidir" diye konuştu.

Günel, mantar belirtilerini, "ayaklarda kaşıntılı kızarıklık, soyulma, sulu kabarcık, parmak aralarında çatlaklıklar" olarak sıralayarak, korunma konusunda şu önerilerde bulundu:

"Öncelikle ayakları terletebilecek ayakkabılardan sakınmalı, yazları uzun süre kapalı ayakkabı giyilmemeli. Mümkünse en az 2 çift ayakkabıdan her gün bir diğeri kullanılmalı. Teri emen pamuklu çoraplar giyilmeli, ayaklar her yıkamadan sonra parmak araları dahil kağıt havlu ile kurulanmalı, başkasının terlik ve ayakkabısı giyilmemeli, tırnak makası kullanılmamalı.

Ayaklarda kızarıklık, soyulma, kaşıntı olursa ihmal etmeden dermatoloğa başvurulmalı."
Yayın tarihi: 14.06.2006
998
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.