Sağlık

Avustralyalıların yarısı şişman

Avustralyalıların yarısı şişman

Avustralya'da yapılan bir araştırmada,nüfusun hemen hemen yarısının şişman olduğu belirlendi.

Avustralya Sağlık ve Refah Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda, yaşları 18 ila 64 olan 3.3 milyon Avustralyalının obez, 5.6 milyonununsa şişman olduğu belirtilerek, nüfusun şişmanlama hızının, obezitede dünya birincisi olan ABD'ye yaklaştığı bildirildi.

Enstitünün tıbbi uzmanı Paul Magnus, obezite ve şişmanlık bakımından ABD'nin 1995'teki seviyesinde olduklarını belirterek, ''Kendimizin de aynı yola düşmesine izin vermemeliyiz'' dedi.

Raporda, kullanılan verilerin tarihinin 1980'li yıllara kadar gittiği, son 13 yıl içinde obez olan Avustralyalıların oranının yüzde 80 arttığı belirtildi.

Raporda, yaşları 25 ile 64 arasındaki Avustralyalılar arasında obez oranının yüzde 17.6 olduğu, bu oranın aynı yaş grubu için ABD'de yüzde 21.8, İngiltere'de 21.7 olduğu hatırlatıldı.

Enstitü, Avustralyalıların şişmanlamasının ulusal sağlık hizmetlerinde ciddi talep doğuracağı, vatandaşlar arasında şeker, solunum yolu hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, kanser ve felç gibi hastalıkların artmasının muhtemel olduğu uyarısı yaptı.

Obez ve şişmanlık yüzünden ev, topluma açık yerler ve araçlardaki oturma yerlerinin yanı sıra elbise bedenlerinin de genişlediği bildirildi.
Yayın tarihi: 14.09.2003
690
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.