Sağlık

Astımı soğuk hava tetikliyor

Astımı soğuk hava tetikliyor

ABD'li araştırmacılar kışın astım hastalarının durumunun kötüleşmesini kirlenen havaya değil, havanın soğuyup hastalıkların artmasına bağladı.

147 çocuk üzerinde üç kış boyunca yapılan incelemeler, hava kirliliğinin de en yoğun olduğu dönemlere rastladı. Çocukların bu dönem içinde kaç kez astım krizine yakalandığı ve hastaneye başvurduğu, hangi ilaçları kullandığı, geçirdiği üst solunum yolları enfeksiyonları kaydedilirken ciğer kapasiteleri de ölçüldü. Uzmanlar ayrıca hava kirliliğinin göstergesi olan altı maddenin yoğunluğunu da inceledi.

Sonuçta hava kirliliği faktörlerinin yükselmesinin, astımın kötüleşmesiyle doğrudan bir ilgisi bulunamadı. Yalnızca yüksek karbonmonoksitin, çok etkin olmamakla beraber kullanılan astım ilaçlarının miktarını artırdığı, günlük astım semptomlarının ise ozon seviyesiyle az da olsa ilişkisi bulunduğu belirtildi. Buna karşılık soğukta artan üst solunum yolları enfeksiyonlarının çocuklarda astım krizi riskini iki katına yükselttiği ve hastalığın semptomlarını artırdığı ortaya çıktı.
Yayın tarihi: 12.11.2004
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.