Sağlık

Astım riski çocukluk döneminde başlıyor

Astım riski çocukluk döneminde başlıyor

Sütte bulunan yağı içeren besinlerin, okul öncesi çocuklarda astım riskini azaltabildiği saptandı. Uzmanlar, farklı yağ asitlerinin, okul öncesi çocuklarda astım riskini indirebildiğini düşünüyor.

Hollanda'da, 2 bin 978 okul öncesi çocuk üzerinde yapılan araştırmada, sütte bulunan yağı içeren besinlerin, 3 yaşında meydana gelebilen astım riskini düşürebildiği belirlendi.

Yoğurt, süt ve tereyağı içeren besinleri 2 yaş civarında fazlaca tüketen çocuklarda, bu besinleri daha az tüketen çocuklara göre, 3 yaşında görülebilen hırıltılı soluma ve diğer astım ilişkili belirtilerin daha az bulunduğu gözlendi.

Ayrıca, işlenmemiş buğdaydan yapılan ekmeğin, bu yaş grubu çocuklarda astım ve hırıltılı soluma riskini azaltabildiği belirtildi.

Meyve ve sebzelerin de çocuklarda astım riskini indirebildiğine değinen uzmanlar, konuyla ilgili olarak henüz bilimsel bir istatistiğin elde edilmediğini ifade ettiler.

Araştırma raporu, British Medical Journal adlı derginin 1 Temmuz sayısında yer alıyor.
Yayın tarihi: 30.06.2003
573
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.