Sağlık

Astım hastaları için risk haritası

Astım hastaları için risk haritası

ABD'de astım hastaları için en riskli şehirler belirlendi. Ülkedeki bütün bölgelerin astım hastaları için belirli bir risk taşıdığını kaydeden Amerika Alerji ve Astım Vakfı, yaptıkları araştırmada en riskli şehrin Tennessee'deki Knoxville olduğunun ortaya çıktığını açıkladı.

Riskli şehirler listesinin ilk 10'unda yine Tennessee'de bulunan Memphis ve Nashville de yer alıyor.

Vakfın "astımın başkentleri" olarak adlandırdığı, ABD genelindeki 100 metropolitan bölgede yaptığı araştırma neticesinde, Knoxville en riskli şehir olarak belirlenirken, Arkansas'ın başkenti Little Rock ve Missouri'de bulunan St. Louis astım hastaları için en tehlikeli yerler arasında 2. ve 3. sırada yer aldı.

Bu şehirleri Madison (Wisconsin), Louisville (Kentucky), Memphis (Tennessee), Toledo (Ohio), Kansas City (Missouri), Nashville (Tennessee) ve Hartford (Connecticut) takip etti.

Resmi rakamlara göre ABD genelinde 20 milyon kişi astımdan etkileniyor ve yılda ortalama 5000 kişi bu hastalıktan ölüyor.
Yayın tarihi: 18.03.2004
1029
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.